Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den 4/B Sözleşmelilerin Kadroya Geçmesi İçin Emsal Dava
18 Şubat 2021

Kamuda istihdam türleri arasında kanayan yaraya dönüşen 4/B’li Sözleşmeli personelin kadro sorununa çözüm olması için Enerji Bir-Sen tarafından açılan emsal niteliğindeki dava, kadro bekleyen yaklaşık 500bin kamu görevlisini doğrudan ilgilendiriyor.

Kamuda Sözleşmeli ve kadrolu olarak istihdam edilen kamu görevlilerinin özlük hakları arasındaki uçurumun mali ve sosyal boyutta giderek büyümesi çalışanları her geçen gün mağdur etmekte. Enerji Bir-Sen’in açmış olduğu davayla birlikte 4/B sözleşmeli olarak istihdam elinden kamu görevlilerinin kadroya geçirilmeleri için emsal niteliğinde olacak.

Enerji Bir-Sen, Ankara İdare Mahkemesine yapılan dava başvurusunda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde 4/B sözleşmeli olarak görevli bir üye üzerinden gidilerek, ilgili üyenin 3 yıllık görev süreni tamamlaması ve gerekli şartları taşımasının göz önünde bulundurularak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B bendinden 4/A bendi kapsamına alınmasını ve kadroya geçirilmesini talep etmiştir. Enerji Bir-Sen’in yapmış olduğu dava başvurusunda geçen talebi mahkemece haklı bulunursa çıkacak karar kadro bekleyen yüzbinlerce sözleşmeli personeli de etkileyecek.

Kamuda hizmet veren 3,5 Milyon kamu görevlisinin içinde yaklaşık 500 bin sözleşmeli personel bulunduğunu ifade eden Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul “Sözleşmeli personel, işe alınmasından istihdam edilme biçimine, yaptığı işten çalıştığı ortama kadar kadrolu personelle aynı konumda olmasına rağmen özlük hakları bakımından kadrolu personelle arasında çok büyük dezavantajlar bulunmakta. En önemli fark iş güvencesinin olmayışı. Sözleşme bittiğinde kurum isterse yenilemeyebiliyor. İş güvencesiz kamu hizmeti kamu görevlisinin büyük bir stres kaynağı. Bunun en yakın örneğini de son yerel seçimlerde gördük. Bazı belediyeler siyasi gerekçelerle kıyım boyutunda sözleşmeli personeli işten çıkardı. İş güvencesi kamu hizmetlerinin temel direğidir. Bu işleyiş kamu görevlilerine verdiği zarar kadar devleti de yıpratıyor” dedi.

SÖZLEŞMELİ VE KADROLU ARASINDAKİ FARKLAR ADALETSİZLİĞE NEDEN OLUYOR

Sözleşmelilerin sosyal güvenceden gelir vergisine, kademe derece ilerlemesinden görevde yükselme sınavına kadar birçok konuda negatif farklılıklara maruz bırakıldığını belirten Tonbul “Düşünün ki aynı kurumda aynı odada görev yaptığınız arkadaşınız yıllar içinde kademe derece ilerlemesi alıyor, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına girebiliyor, kariyer yapma imkanı buluyor, siz ise emekli olana kadar aynı yerde kalmak zorunda bırakılıyorsunuz. Oysa siz de KPSS’yle atandınız, mülakata girdiniz, aynı eğitim seviyesine sahipsiniz. Sırf sizin girdiğiniz alımda kadrolu değil de sözleşmeli alım yapıldığı için bunun bedelini emekli olana kadar sırtınızda taşımak zorunda bırakılıyorsunuz. Biz burada bir adalet göremiyoruz. Dönem dönem çeşitli gerekçelerle sözleşmeden kadroya geçişler oldu. Önceki sözleşmeliler hangi gerekçelerle kadroya alınabiliyorsa mevcut sözleşmeliler de hakları olan kadroyu almalılar. Biz ENERJİ BİR-SEN olarak yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Son olarak da bu talebimizi yargıya taşıdık. Açtığımız dava, sözleşmeli personel olarak istihdam edilen arkadaşlarımız için emsal niteliğinde. Talebimiz sözleşmeli istihdam modelinin kamudan tamamen kaldırılması yönündedir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen