Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Reform Kararlılığını Destekliyoruz Paketin Eksiklerinin Giderilmesini İstiyoruz
12 Mart 2021

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “Ekonomi Reform Paketinin”; ekonomik istikrardan, büyümeye, üretimden, bütçe disiplinine, vergi reform süreçlerinden, yapısal değişim ve dönüşümlere birçok konu başlığını ve hedefi içeren konu ve kapsam genişliğiyle sorun-çözüm, hedef-yöntem, değişim-gelişim noktasında güçlü ve büyük olmak yönüyle “Yeni Türkiye” iradesine katkı sunacağına inanıyoruz.

Korana virüs ve neden olduğu Covid-19 pandemisi süreci ve etkileri de dikkate alınarak hazırlandığı kanaatine sahip olduğumuz reform paketi, Türkiye’nin farklı toplum kesimlerine, ekonominin birbirinden farklı bileşenlerine, esnaftan, girişimciye, finans düzleminden, üreticiye, kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektöre, birçok öznenin, yapının, grubun ve sosyal kesimin taleplerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılamaya dair içeriklere sahiptir.

Bununla birlikte, içeriğindekilerin tamamı olması gerekenler kapsamında değerlendirilmesi gereken reform paketinde olmaması gereken büyük bir eksiklikte bulunmaktadır. Ekonomi Reform Paketi, kamu görevlilerinin, kamu personel sisteminin ve kamu yönetiminin genel çerçevesiyle ilgili kurumsal dönüşüm ve yapısal değişiklikler odaklı hükümler içerirken kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları, özlük hakları ile çalışma şartları noktasında cümle bulunmayan bir metin konumundadır. Bu yönüyle, Ekonomik Reform Paketi kamu görevlilerine dönük haklı taleplerin, vaade dayalı beklentilerin, gelir adaletini sağlamaya dönük hedeflerin olmaması noktasında reform ya da restorasyon iradesi içermemektedir. Bu eksikliğin giderilmesi ve gerçek anlamda kamu görevlilerini de kapsayan bir kapsayıcı reform paketi oluşması için önümüzdeki en büyük fırsatın 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci olduğunu da hatırlatarak; Türkiye’nin güçlenmesine, ekonominin büyümesine, demokrasinin ve özgürlük zeminin dirençli hale gelmesine öncülük ve paydaşlık yapan kamu görevlilerinin Ekonomi Reform Paketinde maaş, ücret, gelir vergisi, ek ödeme, sosyal güvenlik hakları bakımından kapsamlı bir şekilde ele alınmamasını reform paketinin hüküm eksiği ve anlayış boşluğu olarak kabul ettiğimizin ifade ediyoruz.

 “Ekonominin en büyük öznesi insandır. İnsan yoksa üretimde, tüketimde kısacası ekonomi de yoktur. İnsanı yok sayan, emeği yok sayan, alın terini görmezden gelen anlayış ve bakış ekonomiye yanlış bakar, ekonomiyle ilgili süreçleri yanlış yönlendirir” çerçevesiyle geçmişten bugüne ortaya konan iradenin, reform paketine tam olarak yansıdığını söylemek imkânsızdır. Biz, kamu görevlilerinin emekleri ve ücretleri yönüyle ele ve dikkate alınmadığı gerçeğinin fark edilmesini ve bu durumun düzeltilmesini teklif ediyoruz. Türkiye ekonomi başlıklı bir reform ve bu başlıkların eksiksiz bir şekilde yer aldığı bir paket oluşturmak ve uygulamak istiyorsa; yok sayılmaz özne ve yüklemin kamu görevlileri ve haklı beklentileri olduğunu kabul etmek ve bunu hükme, hedefe dönüştürmek gerekir.

Demokrasi, hukuk ve ekonomi şeklinde üçlü bir kurguya sahip reform iradesinin önemli ayaklarından biri olan “Ekonomi Reform Paketinde” emek kesimine, sabit gelirlilere dönük gelir artırıcı ve gider azaltıcı hüküm/hedef eksikliği en kısa sürede giderilmelidir. Farklı toplum kesimlerini de kapsayacak şekilde kamu görevlilerinin beklentilerini, taleplerini karşılayacak çözüm önerilerimizi pakete yansıtacak her türlü katkı ve katılıma açık olacağız.

Türkiye’nin yeni, büyük ve güçlü niteliklerini haiz olmasını sağlayan kararlı iradenin en önemli bileşenlerinden olan kamu görevlileri açısından var olan eksiklikleri giderecek, gelirde adaleti daha kapsayıcı şekilde temin edecek, ekonomik büyümeyle beraber insani gelişmişlik ve kalkınmayı da gerçekleştirecek eklentileri en kısa sürede ve en kapsamlı biçimde reform paketine ekleyerek Ekonomik Reform Paketinin daha büyük sosyal kabul ve destekle yol almasını sağlamak herkesin ortak sorumluluğudur.

Demokrasi, hukuk ve ekonomi alanlarında her bir vatandaşımızın Türkiye’nin imkân ve fırsatlarından, özgürlük alanından, insan hak ve onuru kulvarından adil, eşit, özgür yararlandığı bir milat oluşturma iradesiyle kamu görevlilerinin bilinen ve haklı olduğu tescil edilen taleplerinin ve beklentilerinin karşılandığı ek bir paketin oluşturulmasını ya da Toplu Sözleşmeyle birlikte oluşturmayı önemsiyor, bekliyor ve teklif ediyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen