Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
15 Mart 2021

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Memur-Sen Konfederasyonu Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda toplu sözleşme başta olmak üzere birçok gündem başlığı görüşüldü.

Genel Merkezde gerçekleştirilen toplantıya, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Erkan Karahan, Mustafa Daşdan, Türker İpek, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Genel Başkan Yardımcıları, Memur-Sen Konfederasyonu bünyesinde faaliyet gösteren Genç Memur-Sen ve Kadınlar Komisyonu, Emekli Memur-Sen ve Engelliler Komisyonu başkanları katıldı.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında dünya ve Türkiye’nin mevut gündemi yanında sendikal gündemin yoğunlaştığı Mart-Ağustos dönemi ve bu kapsamda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı 15 Mayıs Sendika üye sayılarının tespiti ve 1 Ağustos’ta başlayacak 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci ele alınırken, beraberinde demokrasi, hukuk ve ekonomi kapsamlı reform çalışmaları ile bu kapsamda açıklanan insan hakları eylem planı ve ekonomi reform paketi ele alındı. Öte yandan sözleşmelilerin kadroya geçişi, seyyanen zam talebi, gelir vergisine dair beklentiler, kamunun istihdamda öncülük yapması gibi sahaya dönük konular ve temel gündem maddeleri hakkında da geniş kapsamlı değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda sivil anayasa vaadi ve daveti noktasında görüşler ifade edildi.

Tonbul: Bugüne Kadar Elde Ettiğimiz Tüm Kazanımlarımızı Kitaplaştırıyoruz

Toplantıda kazanımlar tarihini içeren bir kitap hazırladıklarını açıklayan Genel Başkan Tonbul “Memur-Sen ve bağlı sendikalarımızın bugüne dek kamu görevlileri için elde etmiş olduğu tüm kazanımları bir kitapta toplamayı hedefliyoruz. Kitapta toplu sözleşme, kurum idari kurul toplantıları ve hukuki kazanımlar olmak üzere sendikalarımızın elde etmiş olduğu tüm kazanımları içeren kitabımız basım aşamasında. Yakın zamanda üyelerimizin ilgisine sunmuş olacağız” şeklinde konuştu.

Yalçın: Sendikal Alanın Başat Konularına Ağırlık Veren Bir Dönemin Eşiğindeyiz

Toplantıda kurula hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Yeni bir döneme girdik. Her yeni dönemde daha fazla mesafe kat etmemiz gerekiyor. Adeta kendimizle yarıştığımız sendikal mücadelede çıtayı çok daha yukarılara çıkarmamız, gayret ve fedakârlıkta düzeyi ufukların ötesine taşımamız gerekiyor. Memur-Sen’in kapasitesini arttırmanın, örgütlülüğümüzü büyütmenin her zamankinden daha önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bu nedenle sahada yapacağımız her türlü çalışmayı özenle, özveriyle yapmamız gerekiyor” dedi.

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Pandemi etkilerinin azaldığı ve normale dönüşün hızlandığı süreçte, tedbir kurullarına da riayet ederek ilk kez yüz yüze genişletilmiş başkanlar kurulu yapıyoruz. Sendikal alanın başat konularına ağırlık veren bir dönemin eşiğindeyiz. Mart ayı ile birlikte örgütlenmeden toplu pazarlığa, sosyal diyalogdan üye aidiyeti çalışmasına geniş yelpazede aksiyoner sendikacılık için sahaya çıkmak gerekiyor. Pandemi ile yaşadığımız sahadan uzak olma durumu büyük oranda sona eriyor. Üyelerimiz kamu görevlilerimiz kurumlarımız ve iş yerlerimiz sendikal ruhu ve sendikacıları misafir etmeyi de özlediler. Tam anlamıyla şunu diyoruz: sendikal alanda normalleşme hızlı olmalı, sendikal alan hayatın bütününe bu zeminde örnek olmalı.”

“Yakın tarihte iki büyük belge kamuoyuyla paylaşıldı” diyen Genel Başkan Ali Yalçın, “İnsan Hakları Eylem Planı ve Ekonomi Reform Paketi. Her ikisi de içeriği ve eksikleriyle sendika ve kamu personel sistemi yönüyle yakından takip ettiğimiz süreçler oldu. İnsan hakları eylem planında ortaya konan insana ve haklarına daha fazla zemin oluşturma çabasını önemsiyor fakat aynı metin içerisinde kamu görevlilerine sendikal zemine ve kamu personel mevzuatına dönük irade ve hedef içermemesi nedeniyle eksiklik atfediyoruz. Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi ve sözleşmelilik garabetinin bitmesi, kılık kıyafet serbestisinin hayata geçmesi, 4688 yönüyle yasadaki eksikliklerin giderilmesi, masadaki fazlalıkların törpülenmesi bağlamında bir eylem plan ve hedef olmaması ciddi sıkıntıdır. Devamında kamu görevlilerinin ve onların emekleri için mücadele eden temsilcilerinin yani sendikal örgütlerin dile getirdiği ifade ettiği demokratik haklara katılımcı zeminlere ilişkin çerçevenin olmamasına da giderilmesi gereken bir boşluk olarak değerlendiriyoruz. İnsan Hakları Eylem Planı’nın hemen akabinde geçen hafta Cuma günü kamuoyuyla paylaşılan Ekonomi Reform Paketi yönüyle de benzer bir çerçeve söz konusu, paketin içeriğinde küçük esnaftan, sermayedara girişimciden finans kulvarına, vergiden teşviğe, yapısal dönüşümden hukuksal değişime birçok konuda beklenen ve gereken hedefler ve eylemler ifade edilmiş, bu yönüyle paketin mevcut halinde her hangi bir fazlalık söz konusu değil. Fakat Türkiye nüfusunun yaklaşık dörtte birini doğrudan ilgilendiren yapısal ve hukuksal dönüşüm için de elzem görülmesi gereken kamu görevlileriyle ilgili beklentilere haklı taleplere ve makul tepkilere karşılık niteliğinde herhangi bir hüküm reform paketinde bulunmuyor. Gelir vergisiyle ilgili beklentiyi karşılayan seyyanen zam talebini değerlendirmeye alan, ek gösterge ek ödeme gibi konularda yakın dönemli hedef ortaya koyan bir kurguya yer verilmemesi ekonomi reform paketinin yanlış olmasa da eksik olması sonucunu doğuracaktır. Bizim kanaatimiz şudur ki genelinde emeğe özelinde kamu görevlilerine hak ön görmeyen pay artışı hedeflemeyen sorun noktasında çözüm iradesi göstermeyen reform paketleri sosyal açıdan ihtiyaç duyduğu desteği bulmakta zorluk çekmiştir. Bu ekonomi paketi için de benzer bir risk söz konusudur bu riski bertaraf etmek için önümüzde büyük bir fırsat var bu fırsat 6.Dönem Toplu Sözleşme’dir. Kamu görevlilerine dönük mali sosyal ve özlük haklarına dönük reform paketini 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin sonucunda uzlaşmayla, ortaklaşmayla birlikte oluşturmayı teklif ediyoruz. Türkiye’nin gücü, ekonomimizin büyüklüğü hem bu eksikliği gidermeye hem de kamu görevlilerinin hak ettiği pay ve hak artışını sağlamaya yeter kanaatindeyiz” diye konuştu.

Yalçın: 31 Mayıs’ta Yeni Bir Birikim Kulvarı Oluşturacağız

Konuşmasında 1 Mayıs’a da değinen Yalçın, “1 Mayıs’ı emek ve dayanışma kavramlarına uygun bir şekilde idrak etmeyi başaran ve bu noktada da örnek oluşturan Memur-Sen olarak bu yıl da farklı bir konseptle ve kapsayıcı bir içerikle 1 Mayıs’a dair yeni bir birikim kulvarı oluşturacağız. Emek dünyasının beklentilerini akademik bir zeminde 1 Mayıs’ta masaya taşıyacağız, farklı mecralardan isimlerle emeği, sendikacılığı, 4688’i ve küresel dönüşüm değişim süreçlerini irdeleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Geçmişten bugüne Memur-Sen olarak; Türkiye’nin özgürlük ruhunu, demokrasi kültürünü, milletin iradesini egemen kılacak her türlü Anayasal çalışmaya destek verdik, vermeye devam edeceğiz” diyen Yalçın, “Bu konularda sorumluluk aldık, çözüm üretme noktasında öncü olduk, paydaş olduk. Sivil Anaysa konusunda da “Darbe Anayasasını” unutturacak yeni sivil ve bağımsız Anayasa konusunda da sorumluluk almaktan geri durmayacağız” dedi.

Saha çalışmalarına önem vereceklerinin altını çizen Yalçın, “15 Mayıs, Toplu Sözleşme öncesi bizim için bir milat. Pandemi koşullarını da dikkate alarak sahada üye çalışmalarımıza özveriyle devam edeceğiz. Pandeminin yarattığı üye-sendika uzaklığını en aza indirmek ve hem üyelerimizle irtibat halinde olmak hem de yeni üyelerimizi kaydetmek için gayret göstereceğiz” diye konuştu.

Yalçın sözlerini şu şekilde noktaladı: “Memur-sen olarak; emeğin, insanın, adaletin, özgürlüğün olduğu her konuda iki yılda bir değil, her ay, her gün 7/24 çalışarak kamu görevlilerinin haklarını savunacağız, sorunlarını dile getireceğiz, masada, sahada, her kulvarda kamu görevlilerinin sesi olacağız.”

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen