Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
MEMUR-SEN VE İHH İLE BİRLİKTE MISIR İÇİN YÜRÜDÜK.
20 Temmuz 2013

Memur-Sen ve İHH tarafından, Mısır’daki darbeyi kınamak, demokrasi mücadelesine destek amacıyla bir eylem yapıldı. İsrail Büyükelçiği konutunun önünden Mısır Büyükelçiliği’ne kadar yapılan yürüme eyleminin ardından, basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Mısır’da darbe yapanlarla birlikte darbecilerin atadığı kişilerin kasten adam öldürmekten yargılanması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü Memur-Sen olarak, darbenin yapıldığı gün Mısır Büyükelçiliği önünde darbeyi kınamak için bir araya geldiklerini hatırlatan Memiş, bugün de, hem darbeyi kınamak, hem de demokrasi için mücadele eden Mısır halkına destek olmak için bu eylemi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Selam olsun, Adeviye Meydanı’na. Selam olsun, onurlu direnişin sembolü olan Mısırlı kardeşlerimize. Selam olsun, darbeciler tarafından namaz kılarken şehadete eren 84 kardeşimize” diyen Metin Memiş, darbenin, Mısır halkına yapılmış bir ihanet olduğunu ifade etti.

 

Konuşmasında, darbeye tepki göstermeyen ülkeleri de eleştiren Metin Memiş, “Demokrasi için böyle bir onurlu direniş varken, çifte standartı yaşam biçimi haline getirmiş Batı, Ortadoğu’nun şımarık çocuğu İsrail ve O’nun koruyucu meleği ABD, demokrasiyi bir anda unutuverdi. Çünkü onların derdi ne Mısır, ne demokrasi, ne de Ortadoğu halklarının özgürlüğü idi. Kendi menfaatleri için dünyayı yakmaktan çekinmeyen bu şer odakları ve şerli güçler, seçimle iş başına gelmiş Mursi’nin görevden alınmasına ‘darbe’ bile diyemediler.

 

Darbecilerin göreve getirdiği sözde Mısır yönetiminin, ilk iş olarak Refah Sınır Kapısı’nı kapattıklarını göz önüne alırsak, yapılmak isteneni görür, oynanmak istenen oyunun farkına varırız” şeklinde konuştu.

Başta Mısırlı darbeciler olmak üzere, bazılarının Türkiye’nin Mısır’a olan ilgisinden rahatsız olduklarına da dikkat çeken Memiş, daha sonra şunları söyledi: “Neden ilgisiz kalalım ki; inancımız bir, tarihimiz bir, kültürümüz bir, medeniyetimiz bir. Biz, kaosu önlemek için ilgileniyoruz, sizler kaos çıkarmak için ilgileniyorsunuz. Biz demokrasiye destek için meydanlardayız, siz darbeleri ve darbecileri desteklemek için meydanlardasınız. Darbecilere tepkimiz, demokrasi sevdalılarına desteğimiz demokrasi kazanıncaya kadar devam edecek.”

Darbe yapanların ve ihanet şebekelerinin yargı önünde hesap vermesi gerektiğini de söyleyen Metin Memiş, “Sabah namazında üzerlerine mermi yağdırılarak katledilen, meydanlarda öldürülen Mısırlılar’ın hesabı, darbeci general Said El Sisi, geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur ve diğer yöneticilerden sorulmalıdır. Bu isimler, kasten adam öldürmekten yargılanmalıdır” dedi.

Metin Memiş, yargılanması gereken diğer darbecilerin ise, bu darbeye zemin hazırlayan, para yardımı yapan, darbecileri meşru sayan iki yüzlü, çifte standartçı dış güçler ve ülkeler olduğunu kaydetti.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konuşmasını Sezai Karakoç’un şu dizeleriyle bitirdi:

Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak.

Halbuki biz sussak, tarih susmayacak.

Tarih sussa, hakikat susmayacak.

Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak.

Halbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar.

Vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar.

Tarihin azabından kurtulsalar, Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar.

Eyleme Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaytan, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ile Sendikamız Genel Başkan Yardımcıları Zahit BORAK ve Fatih Mehmet ORUÇ ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen