Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
MEMUR-SEN VE İHH İLE BİRLİKTE MISIR İÇİN YÜRÜDÜK.
20 Temmuz 2013

Memur-Sen ve İHH tarafından, Mısır’daki darbeyi kınamak, demokrasi mücadelesine destek amacıyla bir eylem yapıldı. İsrail Büyükelçiği konutunun önünden Mısır Büyükelçiliği’ne kadar yapılan yürüme eyleminin ardından, basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Mısır’da darbe yapanlarla birlikte darbecilerin atadığı kişilerin kasten adam öldürmekten yargılanması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü Memur-Sen olarak, darbenin yapıldığı gün Mısır Büyükelçiliği önünde darbeyi kınamak için bir araya geldiklerini hatırlatan Memiş, bugün de, hem darbeyi kınamak, hem de demokrasi için mücadele eden Mısır halkına destek olmak için bu eylemi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Selam olsun, Adeviye Meydanı’na. Selam olsun, onurlu direnişin sembolü olan Mısırlı kardeşlerimize. Selam olsun, darbeciler tarafından namaz kılarken şehadete eren 84 kardeşimize” diyen Metin Memiş, darbenin, Mısır halkına yapılmış bir ihanet olduğunu ifade etti.

 

Konuşmasında, darbeye tepki göstermeyen ülkeleri de eleştiren Metin Memiş, “Demokrasi için böyle bir onurlu direniş varken, çifte standartı yaşam biçimi haline getirmiş Batı, Ortadoğu’nun şımarık çocuğu İsrail ve O’nun koruyucu meleği ABD, demokrasiyi bir anda unutuverdi. Çünkü onların derdi ne Mısır, ne demokrasi, ne de Ortadoğu halklarının özgürlüğü idi. Kendi menfaatleri için dünyayı yakmaktan çekinmeyen bu şer odakları ve şerli güçler, seçimle iş başına gelmiş Mursi’nin görevden alınmasına ‘darbe’ bile diyemediler.

 

Darbecilerin göreve getirdiği sözde Mısır yönetiminin, ilk iş olarak Refah Sınır Kapısı’nı kapattıklarını göz önüne alırsak, yapılmak isteneni görür, oynanmak istenen oyunun farkına varırız” şeklinde konuştu.

Başta Mısırlı darbeciler olmak üzere, bazılarının Türkiye’nin Mısır’a olan ilgisinden rahatsız olduklarına da dikkat çeken Memiş, daha sonra şunları söyledi: “Neden ilgisiz kalalım ki; inancımız bir, tarihimiz bir, kültürümüz bir, medeniyetimiz bir. Biz, kaosu önlemek için ilgileniyoruz, sizler kaos çıkarmak için ilgileniyorsunuz. Biz demokrasiye destek için meydanlardayız, siz darbeleri ve darbecileri desteklemek için meydanlardasınız. Darbecilere tepkimiz, demokrasi sevdalılarına desteğimiz demokrasi kazanıncaya kadar devam edecek.”

Darbe yapanların ve ihanet şebekelerinin yargı önünde hesap vermesi gerektiğini de söyleyen Metin Memiş, “Sabah namazında üzerlerine mermi yağdırılarak katledilen, meydanlarda öldürülen Mısırlılar’ın hesabı, darbeci general Said El Sisi, geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur ve diğer yöneticilerden sorulmalıdır. Bu isimler, kasten adam öldürmekten yargılanmalıdır” dedi.

Metin Memiş, yargılanması gereken diğer darbecilerin ise, bu darbeye zemin hazırlayan, para yardımı yapan, darbecileri meşru sayan iki yüzlü, çifte standartçı dış güçler ve ülkeler olduğunu kaydetti.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konuşmasını Sezai Karakoç’un şu dizeleriyle bitirdi:

Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak.

Halbuki biz sussak, tarih susmayacak.

Tarih sussa, hakikat susmayacak.

Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak.

Halbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar.

Vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar.

Tarihin azabından kurtulsalar, Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar.

Eyleme Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaytan, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ile Sendikamız Genel Başkan Yardımcıları Zahit BORAK ve Fatih Mehmet ORUÇ ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018

Samsun Altınkaya HES’de görevli Yeşilırmak Şube Disiplin Kurulu Üyemiz Ümit Uçaravcı'nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (12.08.2018) Bafra Mevlâna Mahallesi Esentepe Caminde ikindi namazına müteakip Bafra asri mezarlığına defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (0 541 525 77 55)
12 Ağustos 2018

Eski üyelerimizden DSİ Sivas 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya'nın kayınbiraderi vefat etmiştir. Cenazesi 4 Ağustos Cumartesi öğle namazını müteakip Mersin'den kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
04 Ağustos 2018

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görevli üyemiz Abdullah Barışkan'nın babası vefat etmiştir. Cenazesi 22 Temmuz Pazar günü Çankırı ili, Orta ilçesi, Kalfat Köyünde öğle namaza müteakip defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Temmuz 2018

Kars İl Başkanımız Cafer Samgar’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0543 668 30 55)
16 Temmuz 2018