Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
ENERJİ BİR-SEN GENEL MERKEZİNDEN MİLLİ GAZETEYE ZİYARET
09 Ocak 2014

Enerji Bir-Sen Genel Merkez Yönetimi Milli Gazete Ankara Bürosunun verdiği kahvaltı programına katıldı.

Türkiye gündemi, çalışma hayatı ve sendikal faaliyetlerin değerlendirildiği Programa Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Turan Güneş, Cemil Şentürk, Zahit Borak, Fatih Mehmet Oruç ve Mehmet Reşit Gürbüz katıldı.

Türkiye gündemiyle değerlendirmelerine başlayan Genel Başkan Tonbul,yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili görüşlerini bildirdi.

‘’TONBUL:OPERASYON KÜRESEL GÜÇLERİN OYUNUDUR''

17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonunu değerlendiren Genel Başkan Tonbul, bu operasyonun kalkınan ülke hayalini aşıp küresel aktör olmaya kalkışan Türkiye’ye had bildirmeye yönelik küresel bir operasyon olduğunu söyledi. Tonbul, Memur-Sen olarak yolsuzlukların karşısında olduklarını söyleyerek şöyle devam etti.’’ Konfederasyon olarak 17 Aralık günü yapılan yolsuzluk operasyonu üzerinden Türkiye'de bir kaos ortamı oluşturulmak istendiğini açıkça görmekteyiz. Türkiye milleti ve devletiyle; ekonomik büyüme hedefinin daha büyük operasyonları, gelişme kararlılığının sinsi diplomatik oyunları tetikleyeceğini öngörecek tarihi ve siyasi birikime fazlasıyla sahiptir.’’

Çalışma hayatıyla ilgili konulara değinen Genel Başkan Tonbul 4/C li personel üniversiteli işçiler,2005 ten sonra göreve gelen memura 1 derece verilmesi,disiplin affı gibi bir çok konuya açıklık getirdi.

‘’4/C’Lİ PERSONELE KADRO TALEBİMİZ DEVAM EDİYOR’’

Kamuda çalışan 23 bin 4C li personelin kadroya geçmesi için çalıştıklarını belirten Tonbul, ''Geçtiğimiz Toplu Sözleşme döneminde ve Kasım ayında yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulunda  bunu dile getirdik. Bu 4C'li personelinde içerisinde bulunduğu Kamu Personeli Danışma Kurulu kararları meclise gelir ve kabul edilirse  bu arkadaşlar kadroya geçmiş olacaklar. Ama yıl başı itibari ile bu arkadaşlarımıza brüt 350 TL veya eşi çalışmayan ve çocuk sahibi olanlara eş ve çocuk yardımı geldi. Daha önce 10 ay dan 11 aya çıkarılan çalışma süreleri 1 Ocak’tan itibaren  11 ay 28 gün çalışacak. Aynı zamanda sürekli iş sahibi olacaklar. Bu arkadaşlar kadroyla beraber tayin terfi hakkına da kavuşacaklar. ''

''ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLERİN TORBA KANUNUN İÇERİSİNE EKLENMESİNİ İSTİYORUZ''

Kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin, memuriyete geçişleri konusuna da değinen Genel Başkan Tonbul, konunun Kamu Personeli Danışma kurulunda görüşüldüğünü, hükümetten konfederasyon olarak bu talebin torba kanun içine eklenmesini istediklerini söyledi.

“Kamuda çalışan 3 bin 500 üniversite mezunu işçinin memuriyete geçirilmesi konusu Toplu Sözleşme taleplerimiz arasındaydı. Toplu sözleşmede onaylanmayan talebimizi daha sonra Kamu Personeli Danışma Kurulu’na götürdük. Görüşmeler sonucunda bu talebimizde üzerinde çalışılması gereken 25 madde arasında yer aldı. Unvanlarına uygun işlerde çalışmalarını bizde istiyoruz. Bu konuyla ilgili konfederasyon olarak her görüşmede ve ortamda isteklerinizi dile getiriyoruz. Ortada bir haksızlık varsa bu haksızlığın giderilmesi için elimizi taşın altına koymaya hazırız” diye konuştu.

 ’'1 DERECE KESİNLEŞTİ’’

2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi konusunu Kamu Personeli Danışma Kuruluna taşıdıklarını söyleyen Genel Başkan Tonbul, yapılacak Torba yasayla bunun hayata geçeceğini söyledi.Tonbul, 2014 yılında, 1 derece verilmesi uygulamasından yararlanmayan memurların sorunu çözülecek. 15 Ocak 2005 tarihinden sonra işe başlayan memurlara 1 derece verilecek. Getirilecek düzenleme ile 15 Ocak 2005'ten önce görevde olan memurlarla bu tarihten sonra memuriyete girenler arasında var olan derece farklılığı giderilecek. Devlet memurlarının göreve başlangıç derecelerine 1'er derece ilave edilerek, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra göreve başlayacak olanlar da 1 derece yükselmesinden yararlanacak. Artık yeni başlayan memurlar 1 derece uygulamasından faydalanarak memuriyete başlayacak diye konuştu.

''DİSİPLİN AFFI TORBA YASADA OLACAK''

Torba Yasaya girmesine kesin gözüyle bakılan ''Memura disiplin affı'' konusunu değerlendiren Tonbul şöyle konuştu:''Kamuda görev yapan ve görevden ayrılmış memurların disiplin cezaları son bir kez affedilecek. Kamu görevlileri hakkında, 14 Şubat 2005'ten itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilen bazı disiplin cezaları affedilecek. Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçlardan doğan cezalar af kapsamı dışında bırakılacak. Bunların dışında verilen disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilecek. Disiplin affına ilişkin hükümler, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu ile Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel için geçerli olmayacak.''

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen