Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
ENERJİ BİR-SEN GENEL MERKEZİNDEN MİLLİ GAZETEYE ZİYARET
09 Ocak 2014

Enerji Bir-Sen Genel Merkez Yönetimi Milli Gazete Ankara Bürosunun verdiği kahvaltı programına katıldı.

Türkiye gündemi, çalışma hayatı ve sendikal faaliyetlerin değerlendirildiği Programa Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Turan Güneş, Cemil Şentürk, Zahit Borak, Fatih Mehmet Oruç ve Mehmet Reşit Gürbüz katıldı.

Türkiye gündemiyle değerlendirmelerine başlayan Genel Başkan Tonbul,yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili görüşlerini bildirdi.

‘’TONBUL:OPERASYON KÜRESEL GÜÇLERİN OYUNUDUR''

17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonunu değerlendiren Genel Başkan Tonbul, bu operasyonun kalkınan ülke hayalini aşıp küresel aktör olmaya kalkışan Türkiye’ye had bildirmeye yönelik küresel bir operasyon olduğunu söyledi. Tonbul, Memur-Sen olarak yolsuzlukların karşısında olduklarını söyleyerek şöyle devam etti.’’ Konfederasyon olarak 17 Aralık günü yapılan yolsuzluk operasyonu üzerinden Türkiye'de bir kaos ortamı oluşturulmak istendiğini açıkça görmekteyiz. Türkiye milleti ve devletiyle; ekonomik büyüme hedefinin daha büyük operasyonları, gelişme kararlılığının sinsi diplomatik oyunları tetikleyeceğini öngörecek tarihi ve siyasi birikime fazlasıyla sahiptir.’’

Çalışma hayatıyla ilgili konulara değinen Genel Başkan Tonbul 4/C li personel üniversiteli işçiler,2005 ten sonra göreve gelen memura 1 derece verilmesi,disiplin affı gibi bir çok konuya açıklık getirdi.

‘’4/C’Lİ PERSONELE KADRO TALEBİMİZ DEVAM EDİYOR’’

Kamuda çalışan 23 bin 4C li personelin kadroya geçmesi için çalıştıklarını belirten Tonbul, ''Geçtiğimiz Toplu Sözleşme döneminde ve Kasım ayında yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulunda  bunu dile getirdik. Bu 4C'li personelinde içerisinde bulunduğu Kamu Personeli Danışma Kurulu kararları meclise gelir ve kabul edilirse  bu arkadaşlar kadroya geçmiş olacaklar. Ama yıl başı itibari ile bu arkadaşlarımıza brüt 350 TL veya eşi çalışmayan ve çocuk sahibi olanlara eş ve çocuk yardımı geldi. Daha önce 10 ay dan 11 aya çıkarılan çalışma süreleri 1 Ocak’tan itibaren  11 ay 28 gün çalışacak. Aynı zamanda sürekli iş sahibi olacaklar. Bu arkadaşlar kadroyla beraber tayin terfi hakkına da kavuşacaklar. ''

''ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLERİN TORBA KANUNUN İÇERİSİNE EKLENMESİNİ İSTİYORUZ''

Kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin, memuriyete geçişleri konusuna da değinen Genel Başkan Tonbul, konunun Kamu Personeli Danışma kurulunda görüşüldüğünü, hükümetten konfederasyon olarak bu talebin torba kanun içine eklenmesini istediklerini söyledi.

“Kamuda çalışan 3 bin 500 üniversite mezunu işçinin memuriyete geçirilmesi konusu Toplu Sözleşme taleplerimiz arasındaydı. Toplu sözleşmede onaylanmayan talebimizi daha sonra Kamu Personeli Danışma Kurulu’na götürdük. Görüşmeler sonucunda bu talebimizde üzerinde çalışılması gereken 25 madde arasında yer aldı. Unvanlarına uygun işlerde çalışmalarını bizde istiyoruz. Bu konuyla ilgili konfederasyon olarak her görüşmede ve ortamda isteklerinizi dile getiriyoruz. Ortada bir haksızlık varsa bu haksızlığın giderilmesi için elimizi taşın altına koymaya hazırız” diye konuştu.

 ’'1 DERECE KESİNLEŞTİ’’

2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi konusunu Kamu Personeli Danışma Kuruluna taşıdıklarını söyleyen Genel Başkan Tonbul, yapılacak Torba yasayla bunun hayata geçeceğini söyledi.Tonbul, 2014 yılında, 1 derece verilmesi uygulamasından yararlanmayan memurların sorunu çözülecek. 15 Ocak 2005 tarihinden sonra işe başlayan memurlara 1 derece verilecek. Getirilecek düzenleme ile 15 Ocak 2005'ten önce görevde olan memurlarla bu tarihten sonra memuriyete girenler arasında var olan derece farklılığı giderilecek. Devlet memurlarının göreve başlangıç derecelerine 1'er derece ilave edilerek, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra göreve başlayacak olanlar da 1 derece yükselmesinden yararlanacak. Artık yeni başlayan memurlar 1 derece uygulamasından faydalanarak memuriyete başlayacak diye konuştu.

''DİSİPLİN AFFI TORBA YASADA OLACAK''

Torba Yasaya girmesine kesin gözüyle bakılan ''Memura disiplin affı'' konusunu değerlendiren Tonbul şöyle konuştu:''Kamuda görev yapan ve görevden ayrılmış memurların disiplin cezaları son bir kez affedilecek. Kamu görevlileri hakkında, 14 Şubat 2005'ten itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilen bazı disiplin cezaları affedilecek. Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçlardan doğan cezalar af kapsamı dışında bırakılacak. Bunların dışında verilen disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilecek. Disiplin affına ilişkin hükümler, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu ile Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel için geçerli olmayacak.''

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen