Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Memur-Sen’den Doğu Türkistan’a Destek Eylemi
17 Temmuz 2014

Ramazan ayında Çin’de Müslümanlara dayatılan yasakları protesto eden Memur-Sen üyeleri, elçilik önünde simit ve su ile iftar açtı.


İftar öncesinde basın açıklaması yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Çin’in zulmünü kınadı. Tonbul, Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Doğu Türkistan halkını asimile ve yok etme politikası uyguladığını dile getirdi.


Çin Büyükelçiliği önünde toplanan Memur-Sen üyeleri, “Doğu Türkistan’a Çin işkencesine hayır” eylemi yaptı. Memur-Sen üyeleri "Türkiye uyuma Türkistan’a sahip çık”, "Hak, hukuk adalet, Türkistan'a hürriyet”, “İslam, insan özgür Türkistan”, “Mazlum, Müslüman, Doğu Türkistan”, “Oruca uzanan eller kırılsın” şeklinde sloganlar attı. Eylemde ayrıca Kur’anı Kerim okundu.

 

17072014-21


“DOĞU TÜRKİSTAN KAN AĞLIYOR”
Eylemde konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü kınayarak, “Doğu Türkistan'da devlet memuru ve öğrencilerin Ramazan ayında oruç tutması geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yasaklandı. Çin’in yıllardır baskı ve işkence ile birlikte yaşamaya zorladığı Doğu Türkistan, zor günler geçiriyor. Binlerce Uygur Türkü, Çin zulmünden kurtulmak için Türkiye, Vietnam, Tayland, Kamboçya, Malezya başta olmak üzere farklı ülkelerde kaçak olarak yaşıyor” dedi.

 


“ZORLUKLAR İÇİNDE KAÇAK YAŞIYORLAR”
Uygur Türklerinin, kaçak yaşadıkları ülkelerde maddi ve manevi birçok sıkıntı ile mücadele ettiğini belirten Tonbul, kimlikleri bulunmayan Uygurluların hastaneye gidemediklerini, iade edilme korkusuyla Birleşmiş Milletlere müracaat edemedikleri için her türlü insani haktan yoksun kalarak yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi.


“BM ADALETTEN YOKSUN”
Tonbul, batının ikiyüzlü tutum içerisinde olmasını sert bir dille eleştirerek, “BM’nin yapısı, dünyanın kaderini beş ülkenin iki dudağı arasına hapsetmiş vaziyette. Adaletsizlik, hukuksuzluk bunların kanına işlemiş. Yaşanan zulümler karşısında uluslararası kamuoyunu her zamanki gibi üç maymunu oynuyor” diye konuştu.


Tonbul, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gazze’ye, Irak’a, Suriye’ye, Arakan’a göz yuman, kulak tıkayan AB, ABD, BM, İİT doğal olarak Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asıyor. Fakat tüm dünya sussa da biz susmayacağız! Yeryüzünde tek başımıza bile kalsak mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onların haklarını savunmaktan katiyen geri durmayacağız. Büyük Memur-Sen ailesi olarak biz var oldukça Doğu Türkistan zulmünü, Gazze cinayetlerini, Suriye vahşetini gözlerine sokmaya devam edeceğiz. Gözlerinizi kapayarak vicdanlarınızın sizi rahat bırakmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

 

17072014-23


“DÜNYA DİLSİZ ŞEYTANI OYNAMAKTAN VAZGEÇSİN”
Dünya kamuoyuna, uluslararası kuruluşlara ve Çin Devleti’ne zulmün son bulması için çağrıda bulunan Tonbul, “Müslüman bir bireyin en temel hakkı olan oruç, inanç hürriyeti kapsamında derhal serbest olmalıdır. Çin, Doğu Türkistan’a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeçmelidir. Çin Devletini protesto etmek için bu akşam burada toplandık. Çin Devleti’nin Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yasakladığı orucu bizler hamdolsun tutabiliyoruz. Fakat yüreğimiz yaralı. Gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz” şeklinde konuştu.  

 

17072014-24


Doğu Türkistan’daki Müslümanların zorbalıkla engellenmesini protesto eden Memur-Sen üyeleri, iftarını yalnızca simit yiyerek ve su içerek açtı.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen