Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
''Memur-Sen, Çevresindeki Gelişmelere Duyarsız Kalamaz’’
22 Ağustos 2014

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Memur-Sen, üyelerinin hak ve menfaatlerini korumakla birlikte, ülkemizde ve ülkemiz dışındaki gelişen olaylara karşı da duyarsız kalmayacaktır” dedi. 

Memur Sen Kars İl Temsilciliği'ni ziyaret eden Tonbul,  Memur-Sen'in faaliyeleri, ülke gündemi ve İslam Coğrafyasında yaşanan gelişmelere ilişkin yerel basına  açıklamalarda bulundu.

‘’TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’’

Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Yasa’nın Türkiye Büyük Millet Meclis’inin tatile girmesiyle Ekim ayına ertelendiğini kaydeden Tonbul, ‘’Toplu sözleşme görüşmeleri ve Kamu Personeli Danışma Kurulunda gündeme getirdiğimiz konular Meclis Plan Bütçe Komisyonunda görüşüldü. Bunlardan bazılarını Torba Yasa’ya eklettik. Torba Yasa, TBMM’nin  tatile girmesiyle Ekim ayına ertelendi. Memur-Sen olarak  Yasa’nın takipçisi olacağız’’ dedi.

‘’YENİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK’’

Memur-Sen olarak Torba Yasada 6-7 maddelik  yeni kazanım elde ettiklerini söyleyen Tonbul, “Bunlardan bir tanesi bilindiği üzere aday memurlar adaylık sürelerinde herhangi bir ceza alırsalar memuriyetle ilişkileri kesiliyordu. Bundan sonra aday memurlar, uyarma ya da kınama cezası aldıklarında ilişkiyi kesme olmayacak. Bundan daha ağır cezalar alırsalar eğer memuriyetten ilişkileri kesilmiş olacak. Diğer konu kamuda araştırmacılar var. Özelleştirme sonucunda kurumlarının kapatılması nedeniyle diğer kamu ve kamu kuruluşlarına atanan Araştırmacıların, mali ve sosyal haklarından sıkıntılar vardı. Bunlar bir nebze müdür yardımcısıyla eşitlenerek daha çözüldü. Ama birde idareci pozisyonunda olup ta araştırmacı kadrosunda atanan arkadaşlar var. Yani mimar, mühendis, doktor gibi daha önce kamu kurumlarında görev yapan daire başkanı ve yukarısındaki arkadaşlar isteseler de kanun gereği kendi unvanlarına yani daha önce itiraz etmiş oldukları mühendis, mimarlık görevlerine atanamıyordu.  Yeni kanunla birlikte bu arkadaşlar eğer isterseler koruma yasanın çıkardığı bu kanunla daha önceki görevlerine de atanmış olacaklar. Büro hizmet kurulumuzda en fazla sıkıntısını çektiğimiz konulardan bir tanesi de adliye çalışanlarının fazla mesai problemiydi. Fazla mesai problemi bu şekilde çözülmüş olacak. Bizim hizmet kolumuzda çok yaygın olmamakla birlikte, Sümer Holding’te çalışan arkadaşlarımızla memurlarda olmayan bir uygulama yapılıyordu ki bu uygulamalardan bir tanesi işsizlik parası kesilmesi. Bu 657 ye tabi personelde de yapılıyordu.Yeni Torba Yasa ile bu ortadan kalkmış oldu. Diğer konuda 1942 yılında çıkarılan nöbetçi memurluğu kanunu kanun olarak ortadan kalkmış oldu.  Kamu kurum ve kuruluşlarında artık bundan böyle memurlara nöbet tutturulmayacak” dedi.

 

‘’MEMUR SEN OLARAK FİLİSTİN’E YARDIM ELİ UZATACAĞIZ’’

Memur Sen, üyelerinin hak ve menfaatlerini korumakla birlikte ülkemizde ve Müslüman ülkelerde gelişen olaylara da duyarsız kalmadıklarına da dikkat çeken Tonbul, “60 yıldan bu yana Filistin’de yaşananları bütün dünya yakından takip ediyor. Son günlerde de Gazze’de yaşananlar nedeniyle Memur Sen, Filistin’e bir yardım kampanyası düzenledi.  Hedefimiz inşallah bölgede kalıcı ateşkes sağlandıktan sonra orada bir okul veya bir hastane yapacağız. Ayrıca teknik personel ihtiyaçları olduğu şeklinde de talepler geldi. Elektrik teknisyeni ve sıhhi tesisat ustalarını Memur Sen olarak oraya götürmeyi düşünüyoruz. Mısır Hükümeti ile de istişare içerine girdik. Çünkü Filistin’e giriş sadece Mısır sınırından yapılabilmektedir. Ayrıca yine diğer İslam coğrafyasındaki yaşanan olaylar da malumunuzdur. Türkiye’ye sığınan ve orada kalan Suriyelilere de Memur Sen olarak yardım ediyoruz. Daha önce de Harakan ve Somali’ye yaptığımız yardımları, komşularımıza da yapacağız.” şeklinde konuştu.  

‘’TÜRK HALKI, İLK KEZ KENDİ CUMHURBAŞKANINI SEÇTİ’’

Türkiye’de Cumhuriyet tarihinde cumhurbaşkanın ilk kez halk tarafından seçildiğini de dile getiren Tobul, ‘’Bunun sonuçlarını da önümüzde ki günlerde göreceğiz. Çünkü seçilmiş bir cumhurbaşkanı, yüzde 52 oy oranıyla seçildi. Bizim sendika yönetim biçimimizde de bazı farklılıklar oluşturulacak. Bunu biz söylemezsek te sosyal medya ve köşe yazarları tarafından da dile getiriliyor. Yarı başkanlık sistemine fiilen geçilmiş bir durum yaşanacak. İnşallah bu hükümetle, Cumhurbaşkanı arasında bir çatışma konusu olmaz ve aksine uzlaşma olur. Ülkemiz içinde hayırlı olmasını diliyoruz.  Bence en önemlisi ülkemiz olarak çok güzel bir seçim süreci geçirdik. Demokratik olgunlukla seçim yapıldı. İnşallah bundan sonra da ülkemizde daha iyi seçimler olur’’ dedi.

‘’ANKARA DA BİR DİZİ EYLEMLER GERÇEKLEŞTİRDİK’’

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da Memur Sen olarak bir takım eylemler gerçekleştirdiklerini söyleyen Tonbul, ‘’Aynı soydan gelmemiz hasebiyle Doğu Türkistan’da ki 20 milyon insana yapılan bir işkence var. Burada Ramazan ayında, memurların ve öğrencilerin oruç tutmaları yasaklandı. Yani burada ibadet hürriyetine müdahale edildi. Oruç tutan öğrenciler ve memurlar en ağır cezalara çarptırılıyor ve hatta idam edilenler oldu.  Bunları telin etmek için Ankara’da Çin Büyükelçiliği önünde eylem yaptık. Filistin’de yaşanan olaylar ile ilgili olarak ta İsrail Büyükelçiliği önünde eylem yaptık’’ şeklinde konuştu.

‘’ANAYASA REFERANDUMUNA ÖNCÜLÜK ETTİK’’

Memur Sen olarak anayasa değişikliğinde de “yetmez ama evet” diyerek Türkiye’de Anayasa Referandumuna öncülük ettik diyen Tonbul, şöyle devam etti: ‘’ Türkiye’de bir sivil toplum örgütünün ilk kez yapmış olduğu 13 milyon imza kampanyasıyla kamuda serbest kıyafet, yani kamuda başörtüsü özgürlüğü için de mücadele ettik. Bugün kızlarımız, eşlerimiz ve bazılarımızın anneleri başlarını örterek çalışıyorlar.’’

Toplantıya, Memur-Sen İl Başkanı Ebubekir Keleş, Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Yazıcı, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mahmut Kaan İlgar, Birlik Haber-Sen İl Başkanı Hakan Tan ve Enerji Bir-Sen İl Başkanı Cafer Samgar ve İl Başkan Yardımcısı Ayhan Yiğit katıldı.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen