Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
GÜNDOĞDU, SÖZLEŞMELİLERE KADRO İSTEĞİNİ ABANT’TA TEKRARLADI
26 Ocak 2013

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamudaki bütün sözleşmeli memurların kadroya geçirilmesi gerektiğini söyledi.Abant Platformu Abant’ta Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen Kamu Personeli Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı’nın ‘Kamu Personel Sisteminin Sorunlarına Sendikal Bakış ve Öneriler’ panelinde konuşan Gündoğdu, ‘çalışmayan memurlar var’ yönünde oluşturulmaya çalışılan havadan duydukları rahatsızlığı da dile getirdi.

 

Çalıştaya gerekli çalışmaları yaparak geldiklerini söyleyen Gündoğdu, konulara ilişkin görüş ve düşüncelerini bir rapor halinde hazırladıklarını belirtti. Devlet Personel Başkanlığı’nın yaptığı hazırlıkları önemseyip, hazırlıklı geldiklerini söyleyen Gündoğdu, “Bugün çok şey konuşuldu. Sorunun varlığı konusunda hepimiz hem fikiriz. Devlet memurları kanunu ile kılık kıyafet yönetmeliği miadını doldurmuş. Ancak, hükümetin referandum sürecinden sonra demokratikleşme yönünde attığı adımlarda sorun var. Biz, şüpheci hareketlerinden böyle bir kanıya varıyoruz. ‘Böyle bir şey yok’ dedikleri konularda bile böyle bir şey olduğu anlaşılıyor. İster istemez çalışanına gol atmaya çalışan, onun müktesep hakkına dokunmaya çalışan bir devlet algısı olduğu için biz kaleyi ve defansı sağlama alıyoruz. Bir iyileştirme ve bir yenilik mevcut haklardan birini elden almaya yöneliyorsa, burada sosyal devleti sorgulamak lazım.” dedi.

 

ÇALIŞMAYAN MEMUR YOK

‘Çalışmayan memur yoktur, çalıştıramayan, çalıştırmayan sistem vardır. Çalıştıracak metodları ön göremeyen yönetici vardır. Yoksa, memur çalıştırılmaktan rahatsız olmaz. Hem iş vermeyip, hem de ‘çalışmıyor’ demek vicdani değil’ diyen Gündoğdu, iş güvencesi, ücret güvencesi, sendikal haklara yönelik güvence, verimlilik, yeterlilik gibi konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Sendikaların verimliliği artırıcı çalışma yapmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Gündoğdu, “Sizin memur olma şartlarınızla memurlukta aradığınız şartlar örtüşmüyorsa bu gerçekle yüzleşmek lazım. Sorduğunuz soruya göre memuriyette hizmet istemiyorsunuz. KPSS’de sorduğunuz soru, memurun çalışacağı alanla ilgili değil. KPSS torpili kaldırdığı için iyi bir gelişmedir. Ancak meslek memnuniyetini karşılamada yetersiz kalan bu sisteme, alınacak memurların alanlarıyla ilgili yeterliliklerini de devreye sokacak bir destek yapılmalı” diye konuştu. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun aksayan yönlerinden kurtulmaya ‘evet’ dediklerini belirten Gündoğdu, 'iş güvencesine dokunmaya' ve 'hakları tırpanlanmaya' hayır dediklerini kaydetti.

İŞ GÜVENCESİ ÇEKİŞME DEĞİL, ORTAK KARARLAR ÜRETMEYİ SAĞLAR

İş güvencesini, kamu görevlisi ile kamu işvereni arasında kutuplaşma ve çekişme kaynağı olarak değil aksine kamu görevlisi ile kamu işverenine ortak kararlar üretme fırsat ve imkanı sağlayan ikamesiz ve dokunulmaz bir güvence olarak görmek ve korumak gerektiğini söyleyen Gündoğdu, “Sendikal haklar üçlüsünün ilk ayağını oluşturan örgütlenme hakkı, kamu görevlileri açısından iş güvencesinin, toplu pazarlık hakkı ücret güvencesinin, grev hakkı ise bu güvencelerin ihlalinin kamu görevlileri tarafından bertaraf edilmesinin hayata geçirilme aracı olarak görülmelidir” dedi.

 

BÜTÜN SÖZLEŞMELİLER KADROLU OLMALI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptıkları görüşme sonrası belediyelerdeki 5393’e tabi belediye sözleşmelilerin kadroya alınmasına ‘evet’, diğerlerine de ‘çalışın’ dediğini hatırlatan Ahmet Gündoğdu, kamuoyuna sadece ‘evet’in yansıdığını, bu yöndeki beklentilerin karşılanması gerektiğini söyledi.

Belediye sözleşmelilerinin kadroya alınmasına yönelik yapılacak düzenlemeye diğer sözleşmelilerin de dahil edilmesini isteyen Ahmet Gündoğdu’nun kadro istediği sözleşmeliler şu şekilde:   

a) İl özel idarelerinde 5302 sayılı Kanun ve belediyeler bünyesinde 5393 sayılı Kanun kapsamında görev yapan ve sayıları 18.000 civarında olan sözleşmeli personel,      

b) TRT’de 2954 sayılı Kanuna göre görev yapan yaklaşık 925 civarındaki sözleşmeli personel, 

c) 3289 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi kapsamında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde sözleşmeli personel statüsünde görev yapan 900 spor uzmanı ve antrenörler,

ç) Diyanet İşleri Başkanlığında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen 7.936 sözleşmeli personel,

d) Görev yaptıkları kurumların kuruluş kanunlarında yer verilen “ 657 sayılı Kanun ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin hükümlerine bağlı olmaksızın”  hükmü çerçevesinde istihdam edilen sözleşmeli personel,

e) Yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak görev yapan sözleşmeli personel,

f) Başta Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı olmak üzere, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan; 632 sayılı KHK’nin kapsamında yer almalarına rağmen KHK’nin yürürlüğe girdiği tarihte atanmış fakat fiilen göreve başlamamış olmaları nedeniyle kadroya geçiş hakkından yararlanamamış sözleşmeli personel,

g) 632 sayılı KHK’nin yürürlüğe girdiği tarihten sonra 632 sayılı KHK kapsamında kadroya geçiş imkanı verilen sözleşmeli personel statüsündeki pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personel,

h) 399 sayılı KHK kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin,

ı) KİT’lerde, Kültür Bakanlığı bünyesinde ve başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetimler ile çeşitli kurumlarda “mühendis”, “avukat”, “mimar”, “istatistikçi” ve benzeri unvanlarda büro personeli olarak görev yapmalarına rağmen daimi veya geçici “işçi” statüsünde istihdam edilen lisans ve ön lisans mezunu personel,

i) Kamu kurum ve kuruluşları bünyesindeki döner sermaye işletmeleri tarafından istihdam edilen ve mali hakları döner sermaye işletmesi bütçesinden ödenen sözleşmeli personel,

j) 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdam edilen personel.
 

Diğer Haberler

Resimler
Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen