Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
‘’Çaykur, Bölgenin Lokomotif Kuruluşu’’
26 Ağustos 2014

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Çaykur’un bölgenin lokomotif kuruluşu olduğunu söyledi.

İstişare toplantıları kapsamında Doğu Karadeniz’e  gelen Tonbul, Artvin Kemalpaşa Çay Fabrikası ve Rize Memur-Sen İl Temsilciliğini ziyaret etti. Ziyarette Genel Başkan Yardımcısı Cemil Şentürk, Doğu Karadeniz Şube Başkanı Zeki Karaoğlu, Artvin İl Başkanı Süleyman Yılmaz ve Rize’deki sendikaların temsilcileri hazır bulundu.

‘’ÇAY, BÖLGE HALKININ EN ÖNEMLİ UNSURU’’

Çaykur’un her geçen gün ivme kazandığını ifade eden Tonbul,’’ Çaykur bölgenin lokomotifi kuruluşu. Türkiye çay ekimi ve üretiminin tamamı bu bölgede yapılıyor. Çay tüketiminde dünyada 4. sırada yer alıyoruz. Bizim çayımız, bu yüzden stratejik önemi olan tarımsal ürünlerimizden birisidir. Artvin, Rize ve Trabzon  çayının kalitesi de bu anlamda önemli. Bu illerde yıllık 1.2 milyon tonluk üretim yapılıyor. Çay, bölge halkının ve bölge sanayisinin en önemli unsuru’’ diye konuştu.

‘’ MOTİVASYONU ARTIRACAK ADIMLAR ATILMALI’’

Çaykur’da çalışma şartlarının zorluğuna da değinen Tonbul şöyle devam etti:’’ Çaykur’daki çalışma şartlarının oldukça güç olduğunu biliyorum. Personel var gücüyle çalışıyor. Cumartesi, Pazar bile çalışılıyor. Hafta sonu Fabrika Müdürü ve Müdür Muavini fabrikada olmak zorunda. Üretim dönemlerinde, mesaiye geliş gidişlerin dışına çıkılıyor. Yoğun bir çalışma temposu içinde olan personele, motivasyonu ve verimi artıracak adımlar atılmalı ‘’ diye konuştu.

‘’NÖBETÇİ MEMURLUK TARİH OLUYOR’’

Nöbetçi memurluk uygulamasının Çaykur’daki çalışan personelin en büyük sorunu olduğunu dile getiren Tonbul, ‘’1966 yılında yürürlüğe konulan ve Nöbetçi memurluğu düzenleyen 711 sayılı Kanun Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen’in girişimleriyle ortadan kalkıyor. Yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Yasa tamamlanarak, nöbetçi memurluk uygulaması tarihe karışacak’’ dedi.

‘’ KORUYUCU GİYİM YARDIMIBİR AN ÖNCE UYGULANMALI’’

Toplu Sözleşme kazanımlarının uygulanması noktasında yaşanan sorunlara da değinen Tonbul, ‘’2014-2015 dönemini kapsayan Toplu Sözleşme Görüşmelerinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, koruyucu giyim yardımı Çaykur’da uygulamaya konulmadı. Toplu Sözleşme Anayasal bir hak, Çaykur bu kazanımı bir an önce uygulamalı’’ diye konuştu.

Kemalpaşa Çay Fabrikası Müdürü Cafer Kefeli ile birlikte fabrikayı gezen Tonbul, çayın, tarladan evlere kadar olan yolculuğunu yerinde gördü. 

Diğer Haberler

Resimler
Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen