Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: ''Türkiye, Enerjide Öz Kaynaklarına Dönmelidir''
03 Eylül 2014

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ‘’ Türkiye, enerjide  öz kaynaklarına dönmelidir’’ dedi.

Kontv de yayınlanan Ankara konuşuyor programına konuk olan Tonbul, Türkiye’nin enerji politikaları, özelleştirme, yeni anayasa ve çalışma hayatına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

‘’ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI YAYGINLAŞTIRILMALI’’

Türkiye’nin, enerji kaynakları yönüyle kendi kendine yetmeyen bir ülke konumda olduğunu söyleyen Tonbul, Ülkemiz enerji kaynakları yönüyle kendi kendine yetmiyor. Türkiye’nin enerjide öz kaynaklarına dönmesi gerekiyor. Ülkemiz ham madde yönüyle fakir bir ülke konumunda bulunuyor. Enerji ise hayatın her alanında kullanılıyor. Hayatımızı enerji kolaylaştırıyor. Enerji bu kadar önemli iken yerel kaynaklarımıza dönmemiz de o kadar önem arz ediyor. Enerji üretimimizin %56’sını dış kaynaklardan elde ediyoruz. %44’ünü de öz kaynaklarımızdan elde ediliyoruz. Bunların içinde 2003 ten buyana hızla yaygınlaşan HES’ler ve son yıllarda hızla artan rüzgar enerjisi yer alıyor. Bu tarz alternatif enerji kaynaklarının hızla yayılması gerekiyor. Rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili Enerji Bakanlığı çalışıyor. Bunlarla ilgili teşviklerin ve teşebbüslerinin artırılması gerekiyor’’ dedi.

''YENİ PROJELER DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK’’

Enerji de dışa bağımlılığın azalması noktasında linyit kömürü ve nükleer projelerin devreye sokulması gerektiğini söyleyen Tonbul, ‘’ Linyitte hala eski santralleri kullanıyoruz. Yeni termik santrallerin kurulması gerekiyor. Konya Karapınar ve Şırnak’ta büyük rezervlerimiz var. Buralara yeni termik santraller kurularak hem enerji ihtiyacımızı azaltabilir, hem de istihdam yaratabiliriz. Mevcut santrallerin kapasitelerinin de artırılması gerekiyor. Yeni santrallerin kurulması için de mevzuatın kolaylaştırılması gerekli. Bunun yanında dışa bağımlılığı bir nebze olsun azaltacak, Sinop ve Mersindeki nükleer santral projelerinin de bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Bu projelerin tamamlanması için var gücümüzle çalışmalıyız. Enerji üretim tesisleri de doğayı ve ekolojik dengeyi gözeterek inşa edilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

’’ÖZELLEŞTİRMELERLE HUZURSUZ İNSAN TOPLULUKLARI ÜRETİLDİ’’

Enerji hizmet kolunun özelleştirmelerin en yoğun olduğu hizmet kolu olduğunu söyleyen Tonbul, ‘’ Enerji hizmet kolunda özelleştirmeler yoğun yaşanıyor. Fakat; bunlarla ilgili sosyolojik çalışmalar yapılmıyor. İnsan unsuru dikkate alınmıyor. Bu yıl TEDAŞ özelleştirildi. Burada çalışan memurlar diğer kurumlara dağıtıldı. Memurların özelleştirmeden diğer kurumalara gönderilmesiyle kurumsal hafıza boşaltılıyor. Farklı kurumlara atanan personel, mesleğinde uzak işlerde görevlendiriliyor. Yetişmiş insanımızı heba ediyoruz. 2008 yılındaki Toplu Görüşmelerde özelleştirme ile ilgili, taraflarıyla bir araya geldik. Fakat hiçbir sonuç alınamadı. Binlerce insan diğer kamu kurumlarına gönderilerek, huzursuz insan toplulukları üretildi ve üretilmeye devam ediyor. Bu huzursuz insan topluluğunun başında da 4C’li diye tanımlanan personel geliyor. Bu arkadaşlar için en fazla mücadeleyi Memur-Sen veriyor. Memur-senin mücadelesiyle çalışma süreleri 11 ay 28 güne çıkarıldı. Yine  aile yardımı da Memur-Sen’in çabalarıyla elde edildi. Yeni Torba Yasa ile tam yıl çalışacaklar. Yine Torba Yasayla 4C’ li personellere iş güvencesi geliyor. Toplumda huzurun sağlanması için 4C’li personele kadro verilmesi gerekiyor’’ diye konuştu.

‘’SOSYAL PAYDAŞLAR KARAR MEKANİZMASININ İÇİNDE YER ALMALI’’

10 Ağustos seçimlerinde halkın oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan ve yeni Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na başarı dileyen Tonbul şöyle devam etti: Yeni hükümetin programı insan onuruna yaraşır bir program. Memur-Sen olarak bunu önemli buluyoruz. Çalışanların İnsan onuruna yaraşır bir iş ve insan onuruna yaraşır bir ücreti olmalı. Bunun içinde iş güvencesi de var. Çalışma hayatı ile ilgili noktada paydaşlarla hareket edilmeli. Karar mekanizmasının içine sosyal paydaşların alınması gerekir’’

 ‘YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI HEMEN BAŞLAMALI’’

Memur-Sen olarak 2015 yılında göreve gelecek hükümetin önceliğinin yeni anayasa olması gerektiğini vurgulayan Tonbul, ‘’ Memur-Sen olarak, yeni bir anayasa istiyoruz. Bizim anayasamız 1924’ten  buyana hep birileri tarafından yapıldı. 1960 ve 1980 yasaları askeri darbelerin ürünü. Milletten uzak bu anayasanın bir an önce yenilenmesi gerekiyor. 2010 yılında bir adım atıldı. Askeri vesayetin kaldırılmış olduğu yeni bir anayasa yapılması lazım. 2015 yılında  parlamentoya milletvekili adayı olmayı düşünenlerin,  yeni anayasa için şimdiden kafa yorması  gerekiyor.  Sivil toplum kuruluşları ve sendikalarda yeni anayasa için paydaş olmalı. Biz Memur-Sen  olarak bunda her zaman varız. Ülke bizim, bu anayasadan da biz faydalanacağız’’ dedi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen