Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: ''Türkiye, Enerjide Öz Kaynaklarına Dönmelidir''
03 Eylül 2014

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ‘’ Türkiye, enerjide  öz kaynaklarına dönmelidir’’ dedi.

Kontv de yayınlanan Ankara konuşuyor programına konuk olan Tonbul, Türkiye’nin enerji politikaları, özelleştirme, yeni anayasa ve çalışma hayatına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

‘’ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI YAYGINLAŞTIRILMALI’’

Türkiye’nin, enerji kaynakları yönüyle kendi kendine yetmeyen bir ülke konumda olduğunu söyleyen Tonbul, Ülkemiz enerji kaynakları yönüyle kendi kendine yetmiyor. Türkiye’nin enerjide öz kaynaklarına dönmesi gerekiyor. Ülkemiz ham madde yönüyle fakir bir ülke konumunda bulunuyor. Enerji ise hayatın her alanında kullanılıyor. Hayatımızı enerji kolaylaştırıyor. Enerji bu kadar önemli iken yerel kaynaklarımıza dönmemiz de o kadar önem arz ediyor. Enerji üretimimizin %56’sını dış kaynaklardan elde ediyoruz. %44’ünü de öz kaynaklarımızdan elde ediliyoruz. Bunların içinde 2003 ten buyana hızla yaygınlaşan HES’ler ve son yıllarda hızla artan rüzgar enerjisi yer alıyor. Bu tarz alternatif enerji kaynaklarının hızla yayılması gerekiyor. Rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili Enerji Bakanlığı çalışıyor. Bunlarla ilgili teşviklerin ve teşebbüslerinin artırılması gerekiyor’’ dedi.

''YENİ PROJELER DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK’’

Enerji de dışa bağımlılığın azalması noktasında linyit kömürü ve nükleer projelerin devreye sokulması gerektiğini söyleyen Tonbul, ‘’ Linyitte hala eski santralleri kullanıyoruz. Yeni termik santrallerin kurulması gerekiyor. Konya Karapınar ve Şırnak’ta büyük rezervlerimiz var. Buralara yeni termik santraller kurularak hem enerji ihtiyacımızı azaltabilir, hem de istihdam yaratabiliriz. Mevcut santrallerin kapasitelerinin de artırılması gerekiyor. Yeni santrallerin kurulması için de mevzuatın kolaylaştırılması gerekli. Bunun yanında dışa bağımlılığı bir nebze olsun azaltacak, Sinop ve Mersindeki nükleer santral projelerinin de bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Bu projelerin tamamlanması için var gücümüzle çalışmalıyız. Enerji üretim tesisleri de doğayı ve ekolojik dengeyi gözeterek inşa edilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

’’ÖZELLEŞTİRMELERLE HUZURSUZ İNSAN TOPLULUKLARI ÜRETİLDİ’’

Enerji hizmet kolunun özelleştirmelerin en yoğun olduğu hizmet kolu olduğunu söyleyen Tonbul, ‘’ Enerji hizmet kolunda özelleştirmeler yoğun yaşanıyor. Fakat; bunlarla ilgili sosyolojik çalışmalar yapılmıyor. İnsan unsuru dikkate alınmıyor. Bu yıl TEDAŞ özelleştirildi. Burada çalışan memurlar diğer kurumlara dağıtıldı. Memurların özelleştirmeden diğer kurumalara gönderilmesiyle kurumsal hafıza boşaltılıyor. Farklı kurumlara atanan personel, mesleğinde uzak işlerde görevlendiriliyor. Yetişmiş insanımızı heba ediyoruz. 2008 yılındaki Toplu Görüşmelerde özelleştirme ile ilgili, taraflarıyla bir araya geldik. Fakat hiçbir sonuç alınamadı. Binlerce insan diğer kamu kurumlarına gönderilerek, huzursuz insan toplulukları üretildi ve üretilmeye devam ediyor. Bu huzursuz insan topluluğunun başında da 4C’li diye tanımlanan personel geliyor. Bu arkadaşlar için en fazla mücadeleyi Memur-Sen veriyor. Memur-senin mücadelesiyle çalışma süreleri 11 ay 28 güne çıkarıldı. Yine  aile yardımı da Memur-Sen’in çabalarıyla elde edildi. Yeni Torba Yasa ile tam yıl çalışacaklar. Yine Torba Yasayla 4C’ li personellere iş güvencesi geliyor. Toplumda huzurun sağlanması için 4C’li personele kadro verilmesi gerekiyor’’ diye konuştu.

‘’SOSYAL PAYDAŞLAR KARAR MEKANİZMASININ İÇİNDE YER ALMALI’’

10 Ağustos seçimlerinde halkın oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan ve yeni Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na başarı dileyen Tonbul şöyle devam etti: Yeni hükümetin programı insan onuruna yaraşır bir program. Memur-Sen olarak bunu önemli buluyoruz. Çalışanların İnsan onuruna yaraşır bir iş ve insan onuruna yaraşır bir ücreti olmalı. Bunun içinde iş güvencesi de var. Çalışma hayatı ile ilgili noktada paydaşlarla hareket edilmeli. Karar mekanizmasının içine sosyal paydaşların alınması gerekir’’

 ‘YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI HEMEN BAŞLAMALI’’

Memur-Sen olarak 2015 yılında göreve gelecek hükümetin önceliğinin yeni anayasa olması gerektiğini vurgulayan Tonbul, ‘’ Memur-Sen olarak, yeni bir anayasa istiyoruz. Bizim anayasamız 1924’ten  buyana hep birileri tarafından yapıldı. 1960 ve 1980 yasaları askeri darbelerin ürünü. Milletten uzak bu anayasanın bir an önce yenilenmesi gerekiyor. 2010 yılında bir adım atıldı. Askeri vesayetin kaldırılmış olduğu yeni bir anayasa yapılması lazım. 2015 yılında  parlamentoya milletvekili adayı olmayı düşünenlerin,  yeni anayasa için şimdiden kafa yorması  gerekiyor.  Sivil toplum kuruluşları ve sendikalarda yeni anayasa için paydaş olmalı. Biz Memur-Sen  olarak bunda her zaman varız. Ülke bizim, bu anayasadan da biz faydalanacağız’’ dedi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen