Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Genel Başkan Tonbul, ‘Enerji Arz Güvenliği ‘ve Güney Gaz Koridoru Paneline Katıldı
15 Ekim 2014

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları(SETA) Vakfı tarafından düzenlenen “Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru” başlıklı analizin tanıtım paneli Ankara’da yapıldı.

SETA Genel Merkezinde gerçekleştirilen panele Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet  Doğan, Memur-Sen Başkan Danışmanı Şahin Ali Şen ve ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı.Panelin açılış konuşmasını SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran yaptı. Raporun sunumunu ve panelin moderatörlüğünü ise SETA Vakfı’ndan Erdal Tanas yaptı.  Panelistler ise; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BP Türkiye CEO’su Bud Fackrell, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu oldu.

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) düzenlediği "Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru" panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan doğalgaz konusunda indirim talebinde bulunduklarını söyledi.

‘’Rusya’dan İndirim Talebinde Bulunduk’’

"Moskova'daki toplantı ve görüşmelerimiz önemliydi. Orada biz bu talebi Rusya tarafına ilettik. Fiyat indirimi istediğimizi ve bunun, kontrat ve anlaşmalarla bu revizyonun, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1 Ocak 2015 itibarıyla hakkı olduğunu ve konuyla alakalı hazırlık yapmalarını kendilerinden istedik. Tabii ki doğalgaz ve ham petrol fiyatlarının düşmesi, tüketici ülkemiz için iyi haberdir ve enerji ile alakalı giderlerimizi düşürecek bir kalemdir ama biz birtakım düzenlemelere rağmen BOTAŞ ve ilgili kurum ve kuruluşların hâlâ eksi yazdığını biliyoruz. Biz maliyetlerimizin daha altında sattığımız bir doğalgazdan bahsediyoruz. Öncelikle kurumlarımızın zararının telafi edilmesi söz konusudur. Bunlar telafi edilmeden diğer bir işleme gitmemiz, ülkemize yapılan bir haksızlık olur. İndirim miktarlarını görmeden, piyasaya ne kadar, nasıl yansıyacaktır; söylememiz doğru olmaz. Bildiğim hâlâ kurumlarımızın bu manada zarar ettiğidir."

"23. tanker yüklendi"

Bakan Taner Yıldız, Irak'tan petrol akışıyla ilgili bir soru üzerine ise 14 Ekim Salı günü itibariyle Türkiye'den 23. tankere 17,3 milyon varillik petrol yüklendiğini söyledi.

Gelirin kademeli olarak Halkbank'a geldiğini belirten Yıldız, "Bu, Irak'ın kendi normalleşmesini hızlandıracak ve günlük yaklaşık 100 bin variller civarındayken iki hafta önce 180 bin varillere, bu hafta başından itibaren de 240 bin varillere çıktığını söylemem lazım. Bu boru hattının kapasitesi 1,5 milyon varildir. Bu hattan ne kadar petrol geçerse, o kadar daha çok Irak normalleşmiş olacak" diye konuştu.

Irak'tan petrol akışının gayet normal bir şekilde devam ettiğini ve bunun legal olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun Irak'ın normalleşmesi için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

"17 Aralık sabahında Bakü'deydim"

Taner Yıldız, 14 Ekim Salı günü TANAP'ın ana hat borularına ilişkin sözleşmelerinin imzalandığını da hatırlatarak, bundan sonraki aşamada işçilik konusunda ve Türk müteahhitlerin bu projeden iyi pay alacaklarını düşündüğünü söyledi.

21 ilden geçecek TANAP kapsamında farklı et kalınlıklarında ve çaplarda 160 bin borunun döşeneceğini açıklayan Yıldız, tren ve tırlarla 55 bin seferle dört yılda bu boruların döşeneceğini ifade etti.

Bu tür önemli projeleri isteyenler olduğu gibi istemeyenlerin de olduğuna dikkat çeken Yıldız, 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını hatırlattı.

"Türkiye inşallah her krizden kendi çıkarlarına uygun olarak sıyrılacaktır. 17 Aralık sabahında ben Bakü'de bu projelerin imza töreninde bulundum. Kendim oradaydım ve zihnim buradaydı. Eğer 17 Aralık'taki siyasi istikrarı tehdit eden Türkiye'deki unsur olarak başarılı olsaydı, Bakü'de attığımız imzaların çok fazla bir değeri, anlamı olmayacaktı.”

Panel, katılımcılar ve basın mensuplarının sorularıyla son buldu.

 

 

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen