Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Genel Başkan Tonbul, ‘Enerji Arz Güvenliği ‘ve Güney Gaz Koridoru Paneline Katıldı
15 Ekim 2014

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları(SETA) Vakfı tarafından düzenlenen “Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru” başlıklı analizin tanıtım paneli Ankara’da yapıldı.

SETA Genel Merkezinde gerçekleştirilen panele Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet  Doğan, Memur-Sen Başkan Danışmanı Şahin Ali Şen ve ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı.Panelin açılış konuşmasını SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran yaptı. Raporun sunumunu ve panelin moderatörlüğünü ise SETA Vakfı’ndan Erdal Tanas yaptı.  Panelistler ise; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BP Türkiye CEO’su Bud Fackrell, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu oldu.

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) düzenlediği "Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru" panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan doğalgaz konusunda indirim talebinde bulunduklarını söyledi.

‘’Rusya’dan İndirim Talebinde Bulunduk’’

"Moskova'daki toplantı ve görüşmelerimiz önemliydi. Orada biz bu talebi Rusya tarafına ilettik. Fiyat indirimi istediğimizi ve bunun, kontrat ve anlaşmalarla bu revizyonun, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1 Ocak 2015 itibarıyla hakkı olduğunu ve konuyla alakalı hazırlık yapmalarını kendilerinden istedik. Tabii ki doğalgaz ve ham petrol fiyatlarının düşmesi, tüketici ülkemiz için iyi haberdir ve enerji ile alakalı giderlerimizi düşürecek bir kalemdir ama biz birtakım düzenlemelere rağmen BOTAŞ ve ilgili kurum ve kuruluşların hâlâ eksi yazdığını biliyoruz. Biz maliyetlerimizin daha altında sattığımız bir doğalgazdan bahsediyoruz. Öncelikle kurumlarımızın zararının telafi edilmesi söz konusudur. Bunlar telafi edilmeden diğer bir işleme gitmemiz, ülkemize yapılan bir haksızlık olur. İndirim miktarlarını görmeden, piyasaya ne kadar, nasıl yansıyacaktır; söylememiz doğru olmaz. Bildiğim hâlâ kurumlarımızın bu manada zarar ettiğidir."

"23. tanker yüklendi"

Bakan Taner Yıldız, Irak'tan petrol akışıyla ilgili bir soru üzerine ise 14 Ekim Salı günü itibariyle Türkiye'den 23. tankere 17,3 milyon varillik petrol yüklendiğini söyledi.

Gelirin kademeli olarak Halkbank'a geldiğini belirten Yıldız, "Bu, Irak'ın kendi normalleşmesini hızlandıracak ve günlük yaklaşık 100 bin variller civarındayken iki hafta önce 180 bin varillere, bu hafta başından itibaren de 240 bin varillere çıktığını söylemem lazım. Bu boru hattının kapasitesi 1,5 milyon varildir. Bu hattan ne kadar petrol geçerse, o kadar daha çok Irak normalleşmiş olacak" diye konuştu.

Irak'tan petrol akışının gayet normal bir şekilde devam ettiğini ve bunun legal olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun Irak'ın normalleşmesi için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

"17 Aralık sabahında Bakü'deydim"

Taner Yıldız, 14 Ekim Salı günü TANAP'ın ana hat borularına ilişkin sözleşmelerinin imzalandığını da hatırlatarak, bundan sonraki aşamada işçilik konusunda ve Türk müteahhitlerin bu projeden iyi pay alacaklarını düşündüğünü söyledi.

21 ilden geçecek TANAP kapsamında farklı et kalınlıklarında ve çaplarda 160 bin borunun döşeneceğini açıklayan Yıldız, tren ve tırlarla 55 bin seferle dört yılda bu boruların döşeneceğini ifade etti.

Bu tür önemli projeleri isteyenler olduğu gibi istemeyenlerin de olduğuna dikkat çeken Yıldız, 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını hatırlattı.

"Türkiye inşallah her krizden kendi çıkarlarına uygun olarak sıyrılacaktır. 17 Aralık sabahında ben Bakü'de bu projelerin imza töreninde bulundum. Kendim oradaydım ve zihnim buradaydı. Eğer 17 Aralık'taki siyasi istikrarı tehdit eden Türkiye'deki unsur olarak başarılı olsaydı, Bakü'de attığımız imzaların çok fazla bir değeri, anlamı olmayacaktı.”

Panel, katılımcılar ve basın mensuplarının sorularıyla son buldu.

 

 

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen