Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Taleplerimizi Kamu Personeli Danışma Kuruluna Taşıdık
27 Kasım 2014

Kamu Personel Danışma Kurulu toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Başkanlığında yapıldı. Memur-Sen, kamu çalışanlarının haklarını Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nda (KPDK) masaya taşıdı. 

Toplantıya Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Doğan,  Cemil Şentürk ve bağlı yetkili sendikaların genel başkanları ile diğer konfederasyonların temsilcileri katıldı.

Kamu çalışanlarının geneli ilgilendiren talepler Konfederasyon Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından Kamu İşvereni Heyetine iletildi. Daha sonra söz alan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, enerji hizmet kolunun taleplerini sıraladı. Tonbul, Toplu Sözleşme kazanımlarından olan, Vardiya Servisi, personel servisi, ve MTA bağlı sondaj kamplarında çalışan personele yemek yardımı kazanımlarının uygulama noktasında sıkıntılar devam ediyor. Toplu Sözleşme hükümlerinin uygulamayan kurumlarla Devlet Personel Başkanlığında 3 gün süren toplantı gerçekleştirdik. Yapılan toplantılar sonucunda bu kazanımları uygulamayan kurumlar Devlet Personel Başkanlığına görüş sordu. DPB’nin görüşüne göre uygulama şeklini Yönetim Kurulları belirleyecek, ancak bu kazanımlar bir an önce uygulamaya konulacak diye konuştu.

Ilısu ve Silvan projelerinde çalışan personelin ek ödemelerinde artış yapılması gerektiğini söyleyen Tonbul, ‘’Burada çalışan personelin can güvenliği yok. Birkaç defa terör örgütü mensupları tarafından şantiyeleri basıldı ve sürekli tehdit ediliyorlar. Bu projeler devletimiz için çok önemli projeler. Bölgenin kalkınması ve çözüm sürecinin başarıya ulaşması noktasında bu projelerde çalışan personelin teşvik edilmesi, önem arz ediyor’’ dedi.

Toplu Sözleşme Masasında gündeme getirilen ve Torba Yasaya girerek kanunlaşan maddelere de değinen Tonbul,  Sümer Holding çalışanlarına işsizlik sigortası pirimi kesilmemesi ve Nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması ile ilgili desteklerinden dolayı Bakan Çelik’e teşekkür etti.

İşte Taleplerimiz

1- Başka bir sorunlu alanı da 4/C’li personelin ek ödemeleri noktasında yaşanan sıkıntılar oluşturmaktadır. 4/C’li personelin ek ödemelerine ilişkin olarak olumlu Mahkeme kararları olmasına karşın Maliye Bakanlığı’nın olumsuz görüşte bulunması hukuk devleti olma ilkesini zedelemektedir. Bu personele ek ödeme verilememesine dair mahkeme kararları ışığında bir düzenleme yapılarak sorun ortadan kaldırılmalıdır.

2- 4/C’li sözleşmeli personele kadro verilmesi,

3- Disiplin affı,

4- 2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi,

5- KİT’ler ve kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin KİT’lerde 2 sayılı cetvele, diğer kamu kurumlarında çalışanların memuriyet kadrolarına geçirilmesi,

6- KİT’lerdeki sözleşmeli personelinin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devredilmesi,

7- Kadın istihdamının artırılmasına yönelik olarak analık izninin 18 haftaya çıkarılması, üçüncü çocuğa asgari geçim indiriminin %100 uygulanması, süt izni süresinin uzatılması ve süt izni süresince nöbet ve gece vardiyası verilmemesi, evlilik yardımı verilmesi, tüp bebek uygulamasında deneme sayısı sınırının kaldırılması

8- Yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi,

9- Bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılmasına dair toplu sözleşme hükmü 01.01.2014 tarihinden itibaren uygulanması gerekirken başlatılmamıştır. Bu durum açıkça Anayasa ve kanuna aykırı bir iradeye kamu erkinin ses çıkarmaması anlamı taşımaktadır. Bu hükmün uygulamasının hayata geçmemesi toplu sözleşmenin diğer tarafı olan kamu idaresinin bürokrasi karşısında hiyerarşik ihlalini de içermektedir. Bu bağlamda söz konusu hükmün ivedi olarak sonuca bağlanması ve taşra teşkilatında da ihtiyaç duyulan birimlerde uygulanması gerektiğini kararlılıkla yineliyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen