Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Taleplerimizi Kamu Personeli Danışma Kuruluna Taşıdık
27 Kasım 2014

Kamu Personel Danışma Kurulu toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Başkanlığında yapıldı. Memur-Sen, kamu çalışanlarının haklarını Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nda (KPDK) masaya taşıdı. 

Toplantıya Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Doğan,  Cemil Şentürk ve bağlı yetkili sendikaların genel başkanları ile diğer konfederasyonların temsilcileri katıldı.

Kamu çalışanlarının geneli ilgilendiren talepler Konfederasyon Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından Kamu İşvereni Heyetine iletildi. Daha sonra söz alan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, enerji hizmet kolunun taleplerini sıraladı. Tonbul, Toplu Sözleşme kazanımlarından olan, Vardiya Servisi, personel servisi, ve MTA bağlı sondaj kamplarında çalışan personele yemek yardımı kazanımlarının uygulama noktasında sıkıntılar devam ediyor. Toplu Sözleşme hükümlerinin uygulamayan kurumlarla Devlet Personel Başkanlığında 3 gün süren toplantı gerçekleştirdik. Yapılan toplantılar sonucunda bu kazanımları uygulamayan kurumlar Devlet Personel Başkanlığına görüş sordu. DPB’nin görüşüne göre uygulama şeklini Yönetim Kurulları belirleyecek, ancak bu kazanımlar bir an önce uygulamaya konulacak diye konuştu.

Ilısu ve Silvan projelerinde çalışan personelin ek ödemelerinde artış yapılması gerektiğini söyleyen Tonbul, ‘’Burada çalışan personelin can güvenliği yok. Birkaç defa terör örgütü mensupları tarafından şantiyeleri basıldı ve sürekli tehdit ediliyorlar. Bu projeler devletimiz için çok önemli projeler. Bölgenin kalkınması ve çözüm sürecinin başarıya ulaşması noktasında bu projelerde çalışan personelin teşvik edilmesi, önem arz ediyor’’ dedi.

Toplu Sözleşme Masasında gündeme getirilen ve Torba Yasaya girerek kanunlaşan maddelere de değinen Tonbul,  Sümer Holding çalışanlarına işsizlik sigortası pirimi kesilmemesi ve Nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması ile ilgili desteklerinden dolayı Bakan Çelik’e teşekkür etti.

İşte Taleplerimiz

1- Başka bir sorunlu alanı da 4/C’li personelin ek ödemeleri noktasında yaşanan sıkıntılar oluşturmaktadır. 4/C’li personelin ek ödemelerine ilişkin olarak olumlu Mahkeme kararları olmasına karşın Maliye Bakanlığı’nın olumsuz görüşte bulunması hukuk devleti olma ilkesini zedelemektedir. Bu personele ek ödeme verilememesine dair mahkeme kararları ışığında bir düzenleme yapılarak sorun ortadan kaldırılmalıdır.

2- 4/C’li sözleşmeli personele kadro verilmesi,

3- Disiplin affı,

4- 2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi,

5- KİT’ler ve kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin KİT’lerde 2 sayılı cetvele, diğer kamu kurumlarında çalışanların memuriyet kadrolarına geçirilmesi,

6- KİT’lerdeki sözleşmeli personelinin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devredilmesi,

7- Kadın istihdamının artırılmasına yönelik olarak analık izninin 18 haftaya çıkarılması, üçüncü çocuğa asgari geçim indiriminin %100 uygulanması, süt izni süresinin uzatılması ve süt izni süresince nöbet ve gece vardiyası verilmemesi, evlilik yardımı verilmesi, tüp bebek uygulamasında deneme sayısı sınırının kaldırılması

8- Yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi,

9- Bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılmasına dair toplu sözleşme hükmü 01.01.2014 tarihinden itibaren uygulanması gerekirken başlatılmamıştır. Bu durum açıkça Anayasa ve kanuna aykırı bir iradeye kamu erkinin ses çıkarmaması anlamı taşımaktadır. Bu hükmün uygulamasının hayata geçmemesi toplu sözleşmenin diğer tarafı olan kamu idaresinin bürokrasi karşısında hiyerarşik ihlalini de içermektedir. Bu bağlamda söz konusu hükmün ivedi olarak sonuca bağlanması ve taşra teşkilatında da ihtiyaç duyulan birimlerde uygulanması gerektiğini kararlılıkla yineliyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen