Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu’ndan, Coşkulu 8 Mart Kutlaması
08 Mart 2015

Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü coşkuyla kutladı.

Devlet Su İşleri Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen etkinlikte, halaylar çekildi; horonlar oynandı. Enerji Bir-Sen üyeleri, gönüllerince  eğlendi.

Etkinliğe, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Açıkbaş, 4 Nolu Şube Başkanı Gülen Üye, İstanbul Şube Kadın Komisyonu Başkanı Şule Can Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul’un Eşi Nermin Tonbul ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda Konuşan Kadın Komisyonu Başkanı Açıkbaş, ‘’Çalışan kadın nüfusu 6 milyon civarında ve nüfusun ancak %10 u sendikalı işçi ve Kamu çalışanlarının ise ancak %30’u oranında  sendikalı kadın var. Neden kadınlar daha az örgütlü? Çünkü kadın emeği erkek emeğinden farklı. Yaygın kanı ise kadın çalışanların sendikaya ilgi göstermediği yönünde üstü örtülü bir suçlamayı da içeriyor: "kadınlar kendi sorunlarına sahip çıkmıyor, şartlarını zorlamaya yanaşmıyorlar, biz başardıysak, onların da çaba göstermesi gerekir". Oysa bir kadının sendikada görev üstlenebilmesi için aşması gereken ailesel ve sosyal engeller o kadar çok ki, öncelikle eşini ve yakın çevresini ikna etmesi sonra günlük yaşamını, toplantılara katılmasını mümkün kılacak biçimde organize etmesi gerekiyor. Yani o evde olmadığı zamanlarda çocuğa kimin bakacağı, ev işlerinin kimin tarafından yapılacağı kadın tarafından çözülmesi gereken sorunlar oluyor. Bütün bunların üstesinden gelmek için farklı geçmişleri, eğitim düzeyleri, sosyal çevreleri olan kadınların , erkek katılımcılarla aynı performansı göstermelerini beklemek mümkün değil” dedi.

“SENDİKALARDA GÖREV ALMAK İSTEYEN CİDDİ BİR KADIN POTANSİYELİ VAR”

"Sendikalar genel olarak çalışanların çıkarlarının korunması, ekonomik ve demokratik haklarının geliştirilmesi açısından demokratik bir toplumun vazgeçilmez ögeleri. Kadınların sendikal çalışmaya ilgi duymalarını sağlamak çok önemli, çünkü çalışma yaşamında var olan ayrımcılıkla mücadele etmek için de temel örgütlenme biçimleri sendikalardır. Kadınlar sendikalara üye olmanın ötesinde bu örgütlerde aktif konumlara gelerek sadece sınıf olarak çıkarlarını değil cins olarak çıkarlarını korumak zorundalar. Nitekim sendikalarda daha aktif olmak isteyen ciddi bir kadın potansiyeli var."

“KADINLARIMIZIN GÜÇLENMESİ İÇİN EĞİTİM ÖNEMLİ”

Kadınların güçlenmesinde ve ilerlemesinde en önemli alanın eğitim olduğunu söyleyen Açıkbaş şöyle konuştu: “Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşması için, toplumun tüm kesimlerinin ve özellikle kız çocuklarımızın eğitim seviyelerinin yükselmesi önemli bir devlet politikasıdır. Bu da biz kadınları sevindirmektedir. En azından eğitimli bir anne, yetiştireceği evlatların, topluma faydalı olacağı inancıyla daha özverili davranacaktır. Türkiye genelinde nüfusun yarısını oluşturan biz kadınlarımızın eğitimi yeterli olmadığı takdirde yeterli eşit hak ve fırsatlara ulaşmayı başarmada hayli zorlanmaları söz konusu olacaktır.”

Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan ise, Toplumda kadına verilen değer üzerine bir konuşma yaptı. Doğan’ın, konuşmasında en dikkat çeken bölüm ise televizyon reklamlarına verdiği örnek oldu.  Doğan, dondurma ve araba reklamlarında kadına rol verilmesi, açık tahriktir bu tarz reklamları boykot edelim çağrısında bulundu.

Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Gülen Üye, Türk kadınının tarihteki yeri konulu bir konuşma yaptı. Üye , Türklerin  kadına verdiği değer;  İslamiyetle birlikte daha da arttı. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte kadın erkek eşitliği anlamında önemli yol kat edildi’’ diye konuştu.

Daha sonra kürsüye Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul’un Eşi Nermin Tonbul,  geldi. Tonbul, yaptığı konuşmada; kadını değersiz gören, ona her türlü zulmü reva gören zihniyetlerin olmadığı, kadına değer veren ve her şeyden önce onların insan olduğunun bilincine varan bir toplum olmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Kapanış konuşmasını İstanbul Şube Kadın Komisyonu Başkanı Şule Can yaptı. Can konuşmasında, Enerji Bir-Sen’de kadınların daha aktif görevlere gelmeye başladığını, bunda da en büyük faktörün Genel Başkan Hacı Bayram Tonbul, olduğunu söyledi.

Etkinlik, protokol konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Karadeniz Folklor ekibinin gösterisiyle son buldu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Daire Başkanlığında Teknik Şef olarak görev yapan üyemiz Halit Tayfur Güre 44 yıllık kamu hizmetini tamamlayarak emekli olmuştur. Emeklilik hayatında sağlık, mutluluk ve huzur diliyoruz.
24 Şubat 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğü Satınalma ve Malzeme Yönetimi Daire Başkanlığında Şef olarak görev yapan sendikamızın ilk üyelerinden Sn. İsmail Konca 42 yıl hizmetini tamamlayarak 20 Şubat Perşembe günü emekli olmuştur. Üyemize sağlıklı ve mutlu bir emeklilik diliyoruz.
20 Şubat 2020

EÜAŞ İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Daire Başkanlığı’nda görevli üyemiz Yarkın EROL’un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Şubat Salı günü ikindi namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 314 09 49)
18 Şubat 2020

Dumlupınar Şube Başkan Yardımcımız Yılmaz Yıldırım’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.Tel: 0(546) 233 14 94
18 Ocak 2020

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen