Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: MTA Çalışanlarının, Hak Kaybı Yaşamasına İzin Vermeyiz
08 Nisan 2015

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “MTA çalışanlarının, hak kaybına uğramasına izin vermeyiz” dedi.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü İstişare Toplantısı Kütüphane Konferans Salonunda yapıldı.

Toplantıya, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul,  Genel Başkan Yardımcıları Vedat Memiş, Cemil Şentürk,  Ankara 2  No’lu Şube Başkanı Abdullah Üstüner, Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Sivas İl Başkanı Ali Rıza Ay, İl Yönetim Kurulu üyeleri, MTA Genel Müdürlüğü İşyeri Temsilcileri ve üyeler katıldı.

Toplantıda konuşan Tonbul,  MTA Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kurum Yönetmeliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“YÖNETMELİKTEKİ EKSİKLİKLERİ, BİRLİKTE GİDERELİM”

Toplantı öncesinde MTA Genel Müdür’ü Yusuf Ziya Coşar’ı ziyaret ettiklerini ifade eden Tonbul, “ MTA Genel Müdürü ile yaptığımız görüşmede, Yönetmeliğin eksik yanlarının olduğunu bu eksikliklerin giderilmesi noktasında görüş ve öneriler sunabileceğimizi ifade ettik. MTA Genel Müdürlüğünün hazırladığı Yönetmeliği inceledik. Hali hazırda çalışan personel isterse, kadrolu çalışmaya devam edebilecek, isterse de idari hizmet sözleşmesine geçebilecek. İdari Sözleşmeli statüsüne geçmek isteyen personel de, mali ve sosyal anlamda herhangi bir hak kaybına uğramayacak. Biz Enerji Bir-Sen olarak, çalışanlarımızın hak kaybı yaşamasına izin vermeyiz. İlgili yönetmelik üzerinde çalışıyoruz. En kısa sürede görüş ve önerilerimizi MTA Genel Müdürlüğüne sunacağız” dedi.

“KAMPLARDA ÇALIŞAN MEMURLARA ÖZEL, YEMEK YARDIMI ALACAĞIZ”

2013 Yılında yapılan Toplu Sözleşme görüşmelerinde elde edilen kazanımlardan, MTA kamplarında çalışan personele yemek yardımının uygulanmadığını söyleyen Tonbul, “Toplu Sözleşme görüşmelerinde MTA kamplarında çalışan personele yemek yardımı verilmesi noktasında mutabakata varılmıştı. Ancak, bazı Bölge Müdürlükleri bu kazanımı uygulamadı. İşçiler gibi faydalandırılır ibaresini istedikleri gibi yorumladılar. İşçinin olmadığı kamplarda işçi yok diye yemek verilmedi. Memurlardan yemek ücreti kesiliyor. İnşallah, bu toplu sözleşme de memurlara özel bu yemek yardımını çıkaracağız” dedi.

Bu yıl yapılacak 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine de değinen Tonbul, şöyle konuştu:

“4/C'li sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini, 2005 yılından sonra göreve başlayanların bir derece verilmesini, Disiplin cezalarının affı konusunu, Başta KİT personeli olmak üzere vergi dilimi ve oranları konusunu, Ek göstergelerin yeniden düzenlenmesini, Ek ödemelerin emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılmasını, Üniversiteli işçilerin memur kadrolarına atanması konusunu, Sözleşmeli personelinin yıllık izinlerinin bir sonraki yıla devredilmesini, KİT'lerde ücret gruplarının 5'ten 3'e indirilmesini ve unvan standardizasyonunun sağlanması konularını güçlü ve kararlılıkla istemeye devam edeceğiz. Ayrıca, hizmet kolumuza özel birçok talebimiz olacak. Bu taleplerimizden, Unvanlar bazında, özel hizmet tazminatı ve ek ödeme oranlarının artırılmasını, KİT'lerde mühendis ve diğer teknik personele arazi tazminatı, Vardiya tutan tüm personele nöbet ücreti, Hizmet kolumuzdaki Güvenlik görevlilerine güvenlik tazminatı veya silah tazminatı isteyeceğiz. DSİ'de görev yapan arkadaşlarımıza, Su veya sel tazminat ödenmesini talep edeceğiz. Üretim yapan KİT'ler ile Sanayi Bakanlığı, KOSGEB ve Türk Patent Enstitüsü'nde çalışan personele üretime katkı payı, üretimi teşvik primi talep edeceğiz. Ölçü ayar memuru ve denetim görevi yapan personele denetim ücreti ödenmesini talep edeceğiz.”

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen