Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Sendikamız

Vizyonumuz


Sendikamız kamu çalışanlarının ve ailesinin, sosyal, özlük ve kültürel, ücret ve haklarının muhafaza edilmesi, genişletilmesi, olası mağduriyetlerinin önlenebilmesi ve  giderilmesi, ülkemizde ki ve dünyamızda ki her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı amaç bilir. Bu doğrultuda Evrensel insan hakları ve Anayasamıza dayanan laik, sosyal ve hukuk devleti anlayışının sürekliliği için gayret göstermektir. 

Kuruluşumuz


1995 yılında Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji,Sanayi ve  Maden hizmet alanında ,kamu çalışanları arasında   duyulan ihtiyaca binaen Enerji,Sanayi ve  Madencilik Çalışanları Birliği Sendikası adı altında kurulmuştur.

    Kuruluşundan günümüze kadar sorumlu sendikacılık gereği,  hizmet kolumuza bağlı 24 kurum ve kuruluşta , üyelerinin hak ve menfaatleri için çaba sarf eden sendikamız, Ülke gerçekleri ve kamu çalışanları sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi,kendine şiar edinmiştir.Bu bağlamda bir dizi çalışmalar yapmış,sorunlara karşı çözüm ve öneriler getirmiştir.Bundan sonra da ülkemizin, milletimizin ve kamu çalışanlarının  menfaatinden yana çalışmalarda daima yer alacaktır.

   Sendikamız hakkın ve haklının yanında,laf yerine, iş üretmeyi,hükümetlerin gölgesinde büyümek yerine ,kamu çalışanların gönüllerinde yeşermeyi ,duygusallığı  değil ,akılcılığı ,sübjektiflik yerine ,objektifliği ,sözde değil,özde sendikacılık yapmayı ilke edinmiştir. Bu bağlamda kamu çalışanları ve  üyelerimizden aldığı destekle bugün rakiplerini geride bırakmış ve hizmet kolunda Yetkili Sendika olmuştur. 

   Üyelerimizin gayretleri ve sabırlarıyla ,bizler yönetim olarak onların hem hak ve menfaatlerini meşru zeminde savunacak,hem de rutini bozarak, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırma konusunda ülkemize katkıda bulunacağız.

  Ülkemizde geciken ve geciktirilen kamu çalışanları  sendikacılığın, bir an önce iadeyi itibarı yapılması ve olması gereken yere taşınması ,ilkeli ve etkili sendikacılık yapmak adına  kamu çalışanlarının  desteği bekliyoruz.


Misyonumuz


Ülkemizin, uluslararası seviyede olması ve gereken yerde ve yeni dünya düzeninin şekillenmesinde üstün ve etkili rol oynamasını sağlayabilmek, ekonomik, sosyal, kültürel ve demokratik hak ve menfaatlerini, adalet ve eşitlik ilkelerine göre korumak ve geliştirmek için gerekli çalışmayı yapmaktır.


Amacımız


Ülkemizde; kamu alanında hizmet veren memurların, sosyal haklarının verilmediği, ücret politikasında hükümetlerin keyfi tutum sergilendiği bir anlayışa dur demek.

  • Memurlarımıza, insan onur ve haysiyetine yakışır bir çalışma ortamının sağlanması,
  • Keyfi tutum ve davranışların ortadan kaldırılması. Adil, objektif kriterlerin uygulanması ve  memurların haysiyet  ve onurunu rencide edici her tür davranıştan kaçınılması,
  • Sosyal bir varlık olan insanın, kamu  kurumlarında çalışmalarının yanında, sosyal anlamda insana verilmesi gereken değerin memurlarımıza da verilmesi,
  • Kamu kurumlarında adaletin sağlanması. Liyakatin, kariyerin,yeterliliğin ön plana çıkarılması.
  • Devlet memurlarının fitre ve zekata muhtaç durumdan kurtarılarak, onurlu ve saygın bir hale kavuşturulması.
  • Devlet memurlarımızın bir aile ortamı içerisinde aile fertleri de gözetilerek sosyal dayanışmanın ön plana çıkarılması ve bu dayanışmanın ülke çapında yaygınlaştırılması.
  • Huzurlu bir çalışma ortamının herkes için olmazsa olmazı olan, ülkesi ve milletiyle geleceğe emin adımlarla yürümenin üretken bir yapıdan geçtiği ve bu üretken yapıyı ülkemizde hakim kılmanın huzuru temin edecek yapı taşlarının ülke barışına bağlı olduğu düşüncenin yerleştirilmesi,
  • Ülkemizde demokrasinin tabana yayılarak gelişmesini ve sivil toplumun güçlendirilmesi.


Hedeflerimiz


* Yetkili sendika olarak,hizmet kolundaki memurları en iyi şekilde temsil etmek,

* Memurlarımıza grevli toplu sözleşmeli sendikal hak kazandırmak,

* Memurlarımıza siyaset yapabilme hakkı kazandırmak,

* Memurlarımızı  AB ülkeleri ve standartlarında, bir geçim standardına kavuşturmak

*Kamunun Liyakate,ehliyete,objektif kriterlere dayalı devlet personel rejimine kavuşmasını sağlamak

* Memurlarımızın sosyal ve özlük hakları yönünden, adaletli bir yapıya kavuşmasını sağlamak.

* Kurumlar arası ücret adaletsizliğini ortadan kaldırarak, yeni bir personel yasası ile, kurumlar

   arası ücret eşitliğini sağlamak.

* Örgütlü topumun tüm devlet mekanizmasında oluşumunu sağlamak

* Özel sektörde çalışan memurlara sendikal hak kazandırmak

* Özel güvenlik teşkilatlarında çalışanlara sendikal hak kazandırmak

* Atama kriterlerinde siyaseti ve keyfiliği ortadan kaldırmak

* Ülkemizdeki ideolojik  devlet memurluğundan uzak, toplumun tüm katmanlarını kucaklayan

   bir sendikal anlayışı geliştirmek

* AB ülkeleri ve İLO standartları çerçevesinde uluslar arası sendikal örgütlerle birlikte hareket  edecek sendikal anlayış, geliştirmek
İlkelerimiz

* Üyelerimizin menfaatini korurken, diğerlerine haksızlık yapmamak.

* Sendikacılığı sadece ücret sendikacılığı değil, hizmet  sendikacılığı  yapmak.

* Güçlünün yanında değil, haklının yanında olmak.

* Her tür baskı ve sindirmeye karşı durmak.

* Teslimiyetçi değil, diklenmeden, dik duruş sergilemek.

* Üyelerimizin haklarını her ortam ve  şartta her zaman ve herkese karşı  savunmak.

* Üyelerimize yalan söylememek, oyalamamak, kandırmamak.

* Erdemli ve dürüst olmak.

* İnançlara saygılı olmak.

* Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne, cumhuriyete, demokrasiye bağlı olmak.

* Her tür ayrımcılığın karşısında durmak.

* Her tür kışkırtıcılığın, yıkıcı ve bölücü eylemlerin karşısında durmak.

* Şahsi menfaati, kurumsal menfaatin önünde tutmamak.

* Çağdaş,ülke kalkınmasına destek vererek,çağın gereklerine ayak uydurmak.

* Kamuda Emeğe önem vermek, üretkenliği teşvik etmek.

* Halkımızın örf, adet ve geleneklerinin korumasına destek vermek.

* Sendikal kültürü geliştirmek.

* İfade özgürlüğünü savunmak.

* Milli ve manevi değerlere sahip çıkmak.

* Hukukun üstünlüğü ile laik ve sosyal devlet anlayışını savunmak.

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Ankara 4. Nolu Şe Başkanımız Gülen Üye'nin kayınvalidesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
19 Kasım 2017

Enerji Bir Sen Çorum İl Başkanı İsmail Temür'ün İsmail Mert isminde bir torunu Dünyaya gelmiştir. Allah'tan uzun ömürler diliyoruz.
03 Kasım 2017

TEİAŞ Isparta 7. Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Ahmet Yavuz'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.
26 Ekim 2017

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görev alan üyemiz Musa Savaş’ın kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi öğle namazına müteakip Kaman Merkez Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz.
16 Ekim 2017

Kırşehir Hirfanlı Hes İşletme Müdürlüğünde görev yapan Mehmet Han’ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz.
09 Ekim 2017

Kırıkkale İl Başkanımız Mikail Başer in babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine bağsağlığı diliyoruz.
15 Eylül 2017

Karadeniz Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Ölçün'ün babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (12.09.2017) Yomra Merkez Camiinde öğlen namazı sonrası defnedilecektir. Allah sabırlar versin, mekanı cennet olsun.
12 Eylül 2017

Kırşehir TEİAŞ Trafo Merkezinde görev yapan üyemiz Eyüp Ünal'ın amcası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz.
12 Eylül 2017

Kırşehir Şeker Fabrikasında görev yapan üyemiz Eda Coşkun Gül'ün babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz.
12 Eylül 2017

TKİ Dodurga İşyeri Temsilcimiz İbrahim Eser’in kayınvalidesi vefat etmiştir. Cenazesi yarın öğlen Tutuş köyünde defnedilecektir. Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (TEL: 0 532 310 48 74)
23 Ağustos 2017