Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Sendikamız

Vizyonumuz


Sendikamız kamu çalışanlarının ve ailesinin, sosyal, özlük ve kültürel, ücret ve haklarının muhafaza edilmesi, genişletilmesi, olası mağduriyetlerinin önlenebilmesi ve  giderilmesi, ülkemizde ki ve dünyamızda ki her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı amaç bilir. Bu doğrultuda Evrensel insan hakları ve Anayasamıza dayanan laik, sosyal ve hukuk devleti anlayışının sürekliliği için gayret göstermektir. 

Kuruluşumuz


1995 yılında Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji,Sanayi ve  Maden hizmet alanında ,kamu çalışanları arasında   duyulan ihtiyaca binaen Enerji,Sanayi ve  Madencilik Çalışanları Birliği Sendikası adı altında kurulmuştur.

    Kuruluşundan günümüze kadar sorumlu sendikacılık gereği,  hizmet kolumuza bağlı 24 kurum ve kuruluşta , üyelerinin hak ve menfaatleri için çaba sarf eden sendikamız, Ülke gerçekleri ve kamu çalışanları sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi,kendine şiar edinmiştir.Bu bağlamda bir dizi çalışmalar yapmış,sorunlara karşı çözüm ve öneriler getirmiştir.Bundan sonra da ülkemizin, milletimizin ve kamu çalışanlarının  menfaatinden yana çalışmalarda daima yer alacaktır.

   Sendikamız hakkın ve haklının yanında,laf yerine, iş üretmeyi,hükümetlerin gölgesinde büyümek yerine ,kamu çalışanların gönüllerinde yeşermeyi ,duygusallığı  değil ,akılcılığı ,sübjektiflik yerine ,objektifliği ,sözde değil,özde sendikacılık yapmayı ilke edinmiştir. Bu bağlamda kamu çalışanları ve  üyelerimizden aldığı destekle bugün rakiplerini geride bırakmış ve hizmet kolunda Yetkili Sendika olmuştur. 

   Üyelerimizin gayretleri ve sabırlarıyla ,bizler yönetim olarak onların hem hak ve menfaatlerini meşru zeminde savunacak,hem de rutini bozarak, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırma konusunda ülkemize katkıda bulunacağız.

  Ülkemizde geciken ve geciktirilen kamu çalışanları  sendikacılığın, bir an önce iadeyi itibarı yapılması ve olması gereken yere taşınması ,ilkeli ve etkili sendikacılık yapmak adına  kamu çalışanlarının  desteği bekliyoruz.


Misyonumuz


Ülkemizin, uluslararası seviyede olması ve gereken yerde ve yeni dünya düzeninin şekillenmesinde üstün ve etkili rol oynamasını sağlayabilmek, ekonomik, sosyal, kültürel ve demokratik hak ve menfaatlerini, adalet ve eşitlik ilkelerine göre korumak ve geliştirmek için gerekli çalışmayı yapmaktır.


Amacımız


Ülkemizde; kamu alanında hizmet veren memurların, sosyal haklarının verilmediği, ücret politikasında hükümetlerin keyfi tutum sergilendiği bir anlayışa dur demek.

  • Memurlarımıza, insan onur ve haysiyetine yakışır bir çalışma ortamının sağlanması,
  • Keyfi tutum ve davranışların ortadan kaldırılması. Adil, objektif kriterlerin uygulanması ve  memurların haysiyet  ve onurunu rencide edici her tür davranıştan kaçınılması,
  • Sosyal bir varlık olan insanın, kamu  kurumlarında çalışmalarının yanında, sosyal anlamda insana verilmesi gereken değerin memurlarımıza da verilmesi,
  • Kamu kurumlarında adaletin sağlanması. Liyakatin, kariyerin,yeterliliğin ön plana çıkarılması.
  • Devlet memurlarının fitre ve zekata muhtaç durumdan kurtarılarak, onurlu ve saygın bir hale kavuşturulması.
  • Devlet memurlarımızın bir aile ortamı içerisinde aile fertleri de gözetilerek sosyal dayanışmanın ön plana çıkarılması ve bu dayanışmanın ülke çapında yaygınlaştırılması.
  • Huzurlu bir çalışma ortamının herkes için olmazsa olmazı olan, ülkesi ve milletiyle geleceğe emin adımlarla yürümenin üretken bir yapıdan geçtiği ve bu üretken yapıyı ülkemizde hakim kılmanın huzuru temin edecek yapı taşlarının ülke barışına bağlı olduğu düşüncenin yerleştirilmesi,
  • Ülkemizde demokrasinin tabana yayılarak gelişmesini ve sivil toplumun güçlendirilmesi.


Hedeflerimiz


* Yetkili sendika olarak,hizmet kolundaki memurları en iyi şekilde temsil etmek,

* Memurlarımıza grevli toplu sözleşmeli sendikal hak kazandırmak,

* Memurlarımıza siyaset yapabilme hakkı kazandırmak,

* Memurlarımızı  AB ülkeleri ve standartlarında, bir geçim standardına kavuşturmak

*Kamunun Liyakate,ehliyete,objektif kriterlere dayalı devlet personel rejimine kavuşmasını sağlamak

* Memurlarımızın sosyal ve özlük hakları yönünden, adaletli bir yapıya kavuşmasını sağlamak.

* Kurumlar arası ücret adaletsizliğini ortadan kaldırarak, yeni bir personel yasası ile, kurumlar

   arası ücret eşitliğini sağlamak.

* Örgütlü topumun tüm devlet mekanizmasında oluşumunu sağlamak

* Özel sektörde çalışan memurlara sendikal hak kazandırmak

* Özel güvenlik teşkilatlarında çalışanlara sendikal hak kazandırmak

* Atama kriterlerinde siyaseti ve keyfiliği ortadan kaldırmak

* Ülkemizdeki ideolojik  devlet memurluğundan uzak, toplumun tüm katmanlarını kucaklayan

   bir sendikal anlayışı geliştirmek

* AB ülkeleri ve İLO standartları çerçevesinde uluslar arası sendikal örgütlerle birlikte hareket  edecek sendikal anlayış, geliştirmek
İlkelerimiz

* Üyelerimizin menfaatini korurken, diğerlerine haksızlık yapmamak.

* Sendikacılığı sadece ücret sendikacılığı değil, hizmet  sendikacılığı  yapmak.

* Güçlünün yanında değil, haklının yanında olmak.

* Her tür baskı ve sindirmeye karşı durmak.

* Teslimiyetçi değil, diklenmeden, dik duruş sergilemek.

* Üyelerimizin haklarını her ortam ve  şartta her zaman ve herkese karşı  savunmak.

* Üyelerimize yalan söylememek, oyalamamak, kandırmamak.

* Erdemli ve dürüst olmak.

* İnançlara saygılı olmak.

* Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne, cumhuriyete, demokrasiye bağlı olmak.

* Her tür ayrımcılığın karşısında durmak.

* Her tür kışkırtıcılığın, yıkıcı ve bölücü eylemlerin karşısında durmak.

* Şahsi menfaati, kurumsal menfaatin önünde tutmamak.

* Çağdaş,ülke kalkınmasına destek vererek,çağın gereklerine ayak uydurmak.

* Kamuda Emeğe önem vermek, üretkenliği teşvik etmek.

* Halkımızın örf, adet ve geleneklerinin korumasına destek vermek.

* Sendikal kültürü geliştirmek.

* İfade özgürlüğünü savunmak.

* Milli ve manevi değerlere sahip çıkmak.

* Hukukun üstünlüğü ile laik ve sosyal devlet anlayışını savunmak.

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018

Samsun Altınkaya HES’de görevli Yeşilırmak Şube Disiplin Kurulu Üyemiz Ümit Uçaravcı'nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (12.08.2018) Bafra Mevlâna Mahallesi Esentepe Caminde ikindi namazına müteakip Bafra asri mezarlığına defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (0 541 525 77 55)
12 Ağustos 2018

Eski üyelerimizden DSİ Sivas 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya'nın kayınbiraderi vefat etmiştir. Cenazesi 4 Ağustos Cumartesi öğle namazını müteakip Mersin'den kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
04 Ağustos 2018

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görevli üyemiz Abdullah Barışkan'nın babası vefat etmiştir. Cenazesi 22 Temmuz Pazar günü Çankırı ili, Orta ilçesi, Kalfat Köyünde öğle namaza müteakip defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Temmuz 2018

Kars İl Başkanımız Cafer Samgar’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0543 668 30 55)
16 Temmuz 2018