Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
YENİLENEBİLİR ENERJİDE RÜZGAR

Dünyamızda enerji ihtiyacı her yıl yaklaşık olarak %4-5 oranında artmaktadır. Buna karşılık bu ihtiyacı karşılamakta olan fosil yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde tükenmektedir. Şuanki tahminler 2030 yılında petrol rezervlerinin büyük ölçüde tükenerek ihtiyacı karşılayamayacağını göstermektedir. Kömür için şuanki rezervlerle yaklaşık 80-100 yıl, doğalgaz içinse yine yaklaşık 100-120 yıllık bir kullanım süresi tahmin edilmektedir. Bu nedenle sürekli devam eden doğal süreçlerdeki varolan enerji akışının kendisini yenileyerek tekrar kullanıma hazır hale gelmesi, gerek Türkiye şartlarında gerekse tüm Dünya’da  vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak yenilenebilir enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç her geçen gün farklı alternatifleri de beraberinde getirmiştir.

Bir ülkenin bağımsızlığı o ülkenin kendi enerji ihtiyacını karşılayabilme potansiyeliyle yakından ilişkilidir.. Çünkü enerji olmadan endüstri, endüstri olmadan refah ve mutlu toplum veya bağımsızlığını koruyabilme yeteneği olmayacağı için enerjisiz bir ülke siyaseti düşünülemez. Sayılan nedenlerden yola çıkarak, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar, jeotermal, dalga, biyokütle, hidrolik, hidrojen bu enerji kaynaklarına olan ihtiyaç önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Bu kaynaklardan bazılarının elde edilmesi çok kolay bazılarının ki ise çok güçtür. Bir bölgeye enerji sağlanması istendiğinde ön hazırlığının çok iyi yapılması, bölgenin enerji kaynaklarının iyi araştırılması ve de varolan enerjilerin iyi değerlendirilmesi gereklidir. Unutulmamalıdır ki en iyi enerji tasarruflu kullanılan enerjidir.

Alternatif enerji kaynaklarının içerisinde hidroelektriğin ardından en verimli ikinci yenilenebilir enerji kaynağı rüzgar enerjisidir.. Temiz, bol, yenilenebilir olmasının yanında hemen  hemen tüm dünya genelinde  faydalanma imkanı olan bir kaynaktır. Rüzgar enerjisinin dışa bağımlılığı olmaması, doğal ve tükenmeyen olması, asit yağmurları ve atmosferik ısınmaya yol açmaması, doğal bitki örtüsü ve insan sağlığına olumsuz etkisi bulunmaması, fosil yakıt tasarrufu sağlayan, radyoaktif etkisi olmayan, teknolojik gelişimi hızlı, döviz kazandırıcı bir kaynak olmasının yanında gürültü, görsel ve estetik kirliliği, kuş ölümleri, 2-3 km lik alan içinde radyo ve TV alıcılarında parazitlere neden olması, gibi bir takım dezavantajları vardır. Fakat rüzgar türbini teknolojisinde gelinen bugünkü nokta, tüm bu olumsuz etkileri son derece azaltmış veya ortadan kaldırmıştır.

Türkiye’nin bu anlamda enerji üretimine bakacak olursak, rüzgar potansiyeli bakımından zengin olan bölgelerimiz Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz kıyılarıdır. Buna rağmen en az yararlandığı yerli kaynak yine rüzgardır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye’nin rüzgar enerji potansiyelini belirlemek ve yatırımcılara yol göstermek için Elektrik İşleri Etüt İdaresi’ne (EİE) Türkiye Rüzgar Enerji Potansiyel Atlası’nı (REPA) hazırlatmıştır. Bu rapora göre ana kurulum kara üzerinde olmak üzere 10 tane rüzgar tarlası vardır. Bunlar ülkenin batısında bulunan Ege Bölgesinde toplanmıştır. Çanakkale’de antik Troya yakınında, Çeşme, Akhisar, Bandırma ve Bozcaada’dır.

Ülkemizde Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (Eski EİE), Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ), Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın koordineli çalışmalarıyla rüzgar enerjisi ile ilgili bilimsel, teknik ve uygulamalı araştırmaları takip etmek, rüzgar enerji kaynağının kullanımını yaygınlaştırmak için faaliyetlerde bulunmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA)’nın resmi olarak Türkiye şubesi olan Türkiye Rüzgar Enerji Birliği (TÜREB)’in de Türkiye Rüzgar Enerji potansiyelinin ülke ekonomisine kazandırılması doğrultusunda önemli çalışmaları bulunmaktadır.

Geçtiğimiz mart ayında EWEA ile birlikte TÜREB’in ortaklaşa yürüttüğü Rüzgar Enerjisi Çalıştayı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ; Türkiye’de şu anda yıllık 500 megavat civarında bir rüzgar enerjisinin devreye girdiğini ve bu rakamın arttırılması gerektiğini, bunun yanında rüzgar enerjisine yatırım yapan 180 adet yatırımcıyla Türkiye’nin bütün rüzgar enerjisi 2023 yılına kadar 20 bin megavatlar civarında gerçekleştirilebileceğine işaret etti. Bunun yanında yenilenebilir enerji kaynaklarıyla; su, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi enerji kaynaklarının oranını Türkiye’nin büyüme hızıyla beraber aynı oranda arttırılarak Türkiye’nin büyüme hızı kurulu güçte 2012 yılında %8.1’ler civarında oldu. Bu çok büyük bir rakamdır. Şu anda bazı ülkelerde bunun sabit kaldığını düşünürsek 1 yıl için böyle bir rakamın çok değerli ve önemli olduğunu belirtmiştir.

Sonuç olarak en önemli hedeflerden birisi 2023 yılı itibariyle elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının minimum % 30 olmasını sağlayıp rüzgar enerjisinden üretilen elektriğin payını toplam kurulu güç içerisinde belli bir yere çıkararak söz konusu enerji kaynaklarının gücünün arttırılarak bu kültürün yerleşmesi gerek rüzgar gerekse diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının mutlaka daha fazla hayatımızda yer alması açısından olumlu gelişmelerdir.

Son 10 yılda küresel ekonomik manzaranın ciddi değişime uğradığı malumunuzdur.  Şu anda küresel ekonomik gücün sismik değişimini yaşıyoruz. Gelişmiş ülkelerin küresel ekonomideki payı 2000 yılında yüzde 63 iken, 2011'de yüzde 51'e düşmüştür. Buna karşılık, yükselen ve gelişmekte olan ülkelerin payı yüzde 12 artarak, yüzde 49'a çıkmıştır. Küresel ekonomik durgunluk ve sonrasında meydana gelenler bu eğilimi güçlendirmiştir. Ekonomik gücünün belirleyici en büyük unsurun başında enerji gelmektedir. Büyük devletler enerji güvenliğini bir beka meselesi olarak telakki etmişler; enerji politikalarını gerek dış politikalarının, gerekse ekonomi ve savunma politikalarının temel unsurlarından biri olarak görmüşlerdir. Dünyadaki gelişmelere geniş bir perspektifle yaklaşarak sağlam temellere dayanan bir vizyonla, Türkiye’nin enerji alanındaki atılımlarını önemsiyoruz. Enerji Bir Sen olarak, Türkiyenin enerji gücünün önemli bir unsuru olarak gördüğümüz rüzgar enerjinin dahada geliştirilmesinden yanayız.

Bu bağlamda hizmet kolumuzda(enerji) en büyük sivil toplum örgüt olan Enerji Bir Sen olarak, ülkemizin, uluslararası seviyede olması ve gereken yerde ve yeni dünya düzeninin şekillenmesinde üstün ve etkili rol oynamasını sağlayabilmek için paydaşlık rolümüz gereği enerji alanındaki her gelişmenin takipçisi olacağız.

Yazarın Diğer Yazıları

Resimler
Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018