Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Kontrol Sizde!

Mustafa Daşdan

Genel Başkan Yardımcısı

 

Kontrol Sizde!

Sevgili Dostlar,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2019 Temmuz ayında Resmi Gazete üzerinden açıkladığı sayılardan edindiğimiz istatistiki verilere göre, Türkiye’de kamu görevlisi olarak istihdam edilen 2 milyon 549 bin 94 memurun 1 milyon 702 bin 644'ünün kamu görevlileri sendikalarında üyeliğinin bulunduğu tespit edilmiştir.

2018 yılında yüzde 67,65 olan memurların sendikalaşma oranının 2019 yılında yüzde 66,79'a gerilediğini görmekteyiz.

Yine, 2019 yılı verilerine göre, 36 bin 789 çalışanın istihdam edildiği enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolumuzun Yetkili Sendikası olan Enerji Bir-Sen’e yüzde 45,30’luk bir sendikalaşma oranıyla 16 bin 655 üye sayısına erişmiştir.

Bu verilerden yola çıkarak, kamu çalışanlarının sosyo-ekonomik hak ve menfaatlerini iyileştirme ve geliştirme noktasında sendikal örgütlenme oranının düşüklüğünün yanı sıra, hiçbir sendikaya üye olmayan kamu görevlilerinin sayısının çokluğunun nedenlerini sorgulamak gerekiyor.

 Kamuda 2,5 milyon memur istihdam edilmesine ve hizmet kollarında birçok konfederasyon ile bunlara bağlı sendikalar olmasına rağmen, memurların hala %65'inin sendikalaşmış olması, bugün kamuda sendikal örgütlenme hareketinin en temel meselelerindendir.

Bu konuyla ilgili temel sorunları irdelediğimizde ortaya çıkan ana başlılar kısaca:

a) Örgütlenmenin önünde birçok yasal ve yönetsel eksiklikler bulunmaktadır.

b) Demokratik katılım ve temsil anlayışı kamuda henüz tam olarak gelişmemiştir.

c) Hak arama ve sorunlara çözüm üretme noktasında sendikal örgütlenmenin gücü yeterince anlatılamadığı veya önemsenmediği için örgütlenme bilinci oldukça zayıf kalmıştır.

d) Geçmişte sendikalara siyasal parti işlevinin yüklenmeye çalışılması tepki çekmiş ve hala bu tepkinin izleri “siyasi görüş eşittir sendikal görüş” olarak sürmektedir.

e) Kamu çalışanları kamu hizmeti görürler ve kamu yararının hamisidirler. Ayrıca, kamu yetkisini kullanırlar. Ancak kamu hizmetinin sürekliliği sendikal haklara engeldir.

f) Kamu çalışanları statü hukukuna bağlıdırlar. Bu hukukun özelliği, hiyerarşi ve bağlılıktır. Sendika olgusu hiyerarşik yapı ile bağdaşmamaktadır.

Bu itibarla, yukarıda belirtilen hususlardan da anlaşılacağı üzere yetkili sendikanın belirlenmesi için son tarih olan 15 Temmuz’a kadar teşkilatımızın önünde gerçekten zorlu bir süreç olduğunu görmekteyiz. Fakat teşkilatlarımız her ne kadar çeşitli zorluklarla karşılaşsa da 25 yıllık sendikal geçmiş ve 10 yıllık yetkinin verdiği tecrübeyle Enerji Bir-Sen’in büyüyerek güçlenmesi için sendikal mücadelelerine devam edecektir.

Bu inanç doğrultusunda bir kez daha hatırlatmak istiyorum; unutmayın, kontrol sizde!

 

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen