Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
KAYAGAZI, ENERJİDE YENİ UMUT

Hızla artan nüfus ve bunun yanında sanayi ve teknoloji alanında meydana gelen yeni gelişmeler her geçen gün daha fazla enerji tüketimini de beraberinde getirmektedir. Enerji tüketimine bakıldığında 2035 yılında  dünya üzerinde tüketilen toplam enerjinin 1998 yılına göre  2 kattan daha fazla olacağını,2050 yılında ise 3 katını geçeceği tahmin edilmektedir. Ülkeler artan bu ihtiyacı karşılayabilmek için yatırımlarının büyük bir kısmını enerji alanında yapmakta, enerji ihtiyacını kendi kaynaklarıyla karşılayabilmek için büyük çaba sarf etmektedirler. Enerji ihtiyacını kendi kaynakları ile karşılayabilen ve  bu kaynakları ihraç edebilen ülkeler dünya üzerinde ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan daha fazla söz sahibidir.

Ülkemize gelince, yerli kaynaklarımızın yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarımızın da hareket geçirilmesiyle enerji alanında ciddi yatırımlar yapılmaya başladı. Mevcut durumda her yıl 40 milyar dolar civarında bir parayı enerji ithalatı için ödemekteyiz. Bunun içinde en büyük payı şüphesiz petrol, petrol ürünleri ve doğalgaz oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar bizim petrol ve doğalgaz kaynakları noktasında çok da zengin bir ülke olmadığımızı göstermektedir. Son yıllarda ülkemizde yapılan petrol ve doğalgaz aramaları umut verici olsa da alınan sonuçlar beklentileri karşılayacak düzeyde değildir.  Ülkemizin genç ve  dinamik nüfus yapısıyla gelişen ekonomisi ve artan enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için başta nükleer enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarını harekete geçirmesi  gerekmektedir. 

İşte tam da bu noktada alternatif enerji kaynağı olarak anılmaya başlanan kaya gazı diğer adıyla şeyl gazı ülkemiz için bir çıkış noktası olabilir.  Kayagazı konusunda yapılan ilk araştırmalar 1800 lü yılların sonunda başlamış olsa da, 1970 li yıllardan sonra enerji kaynağı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.  Yüksek oranda hidrokarbon içeren şeyl tabakalarının içinde hapsolmuş gazın hidrolik basınç veya yatay sondaj yöntemiyle çatlaklar oluşturulması ile kaya içinde hapsolmuş durumdaki doğalgaz, petrol ve diğer hidrokarbonlar, bu çatlaklardan sızarak sondaj borusuna alınmakta ve yüzeye çıkartılmaktadır.  Kaya gazı yada şeyl gaz özellikle Kuzey Amerika'da son yıllarda açılan kuyular ve elde edilen enerji ile ABD'nin enerjide dışa bağımlığını önemli ölçüde azaltmıştır. Son dört yılda bu ülkede yapılan kaya gazı üretimi 200 Milyar Metreküp düzeyindedir. ABD'nin yanı sıra başta Kanada, Çin, Avustralya gibi ülkeler de kayagazı konusunda önemli yatırımlar yapmaktadır. Yapılan araştırmalar dünya üzerinde 38 ülkeye dağılmış 48 adet bilinen kayagazı havzası bulunduğu yönündedir.  Ülkemizde de Diyarbakır Ergani Havzası ve Marmara'da Ergene havzasında kaya gazı rezervlerinin varlığından söz edilmektedir. Ülkemizde  bulunan toplam rezerv konusunda medyada değişik rakamlar telaffuz edilse de, net rakam henüz bilinmemektedir. Yapılan spekülasyonları ve popülist yaklaşımları bir tarafa bırakarak başta Enerji Bakanlığımız bünyesinde MTA, TPAO gibi kuruluşların bu bölgelerde ve diğer bölgelerde kayagazı araştırmalarını artırmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra özel sektör de kayagazı konusunda teşvik edilmek suretiyle yapılacak sondaj ve araştırma faaliyetleri hızlandırılmalıdır.  Üniversitelerimiz de sürece dahil edilerek bilimsel açıdan yeni teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesi sağlanmalıdır. 

Kayagazı potansiyelimizin bilinmesi geleceğe yönelik enerji projeksiyonumuz açısından da  önemlidir. Doğalgaz ve petrole göre çok daha ucuz olan kayagazının ülkemize kazandırılması ile enerji maliyeti de önemli ölçüde azalacaktır. Bu yönüyle de  kaya gazı enerji ihtiyacımızın yerli kaynaklarla karşılanabilmesi ve dışa bağımlığımızın azaltılabilmesi için büyük önem arz etmektedir. 

Kaygazı araştırmaları konusunda son yıllarda yapılan araştırmaları takip ediyor ve sonuçlarını heyecanla bekliyoruz. Bu konuda atılacak adımları destekliyoruz.  

Selam ve saygılarımla.... 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Enerji Bir-Sen Kırklareli İl Başkanımız Yıldıray Yiğitkan’ın ağabeyi Mehmet Emin Yiğitkan vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz. (Tel: 0 536 275 13 80)
27 Mayıs 2018

Dicle Şube Başkanımız Erkan Karahan’ın ağabeyi vefat etmiştir. Taziyesi Diyarbakır'da olacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kalanlarına başsağlığı dileriz.
12 Mayıs 2018

Kahramanmaraş Şube Başkanımız Kerim Köse'nin babası vefat etmistir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Nisan 2018

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Erdoğan Gümüş’ün ağabeyi Remzi Gümüş vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0505 375 59 12)
04 Nisan 2018

Sivas MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğünde görevli üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın annesi ve amcası vefat etmiştir. Cenazesi bugün Ankara’dan kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
04 Nisan 2018

MKEK personeli, üyemiz Mustafa Çalışkan vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze Bugün (22.03.2018) öğle namazına müteakip Ankara Karapürçek’te defnedilecektir.
22 Mart 2018

EÜAŞ 18 Mart Çan Termik Santrali İşletme Müdür Yardımcısı Murat Doğanay’ın babası İsmail Doğanay vefat etmiştir. Cenazesi yarın (13.03.2018) Bursa Kemalpaşa İlçesi Virace Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0533 688 50 68)
13 Mart 2018

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
08 Mart 2018

Samsun EÜAŞ Altınkaya HES çalışanı üyemiz Burhan Açık'ın babası vefat etmiştir. Cenazesi yarın (02.03.2018) Bafra Tabakhane Camii’nden Cuma Namazı sonrası asri mezarlığa defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet üyemiz ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
01 Mart 2018

Ankara 5 Nolu Şube, Şube Başkan Vekilimiz Feyzullah Arslan’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 545 623 48 46)
20 Şubat 2018