Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
SU VE ENERJİ

Su hayattır. Bütün biyolojik hayatı ve insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. İnsan organizmasının önemli bir kısmı sudan meydana gelir. Hayatımızı idame ettirebilmemiz için en önemli besin kaynağımız olan su, dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında temel unsur olduğu gibi, vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılmasında da mühim bir vazifeyi yerine getirir.

Suya bu kadar muhtaç bir yaşam döngüsü içinde bulunmamıza rağmen Dünyadaki suların ancak %2,5’i tatlı sudur. Bunun da %70'i buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunur ve kullanılamaz durumdadır. Diğer taraftan nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmakta ve suyun stratejik önemi gün geçtikçe en üst seviyeye çıkmaktadır.

Dünyada kişi başına su tüketimi yılda ortalama 800 m3 civarındadır. Dünya nüfusunun yaklaşık % 20'sine karşılık gelen 1,4 milyar insan yeterli içme suyundan mahrum olup, 2,3 milyar kişi sağlıklı suya hasrettir.

Buna ek olarak, 2050 yılında su sıkıntısı çeken ülkelerin sayısı 54'e, bu şartlarda yaşamak zorunda kalan insanların sayısı 3,76 milyara yükselecektir. Bu durum 2050 de 9,4 milyar olması beklenen dünya nüfusunun % 40'ının su sıkıntısı çekeceği anlamına gelmektedir.

Suyun canlı yaşamı için bu kadar önemli olmasının yanı sıra ülkelerin ekonomilerine doğrudan etki ettiği de önemli bir gerçektir. Su aynı zamanda üretim ve enerji anlamına da gelir ki enerji, her ülke için kalkınma, refah, istikrar ve hayat kalitesi demektir. Ülkemizden örnek verecek olursak; elektrik ihtiyacımızın %75’ini karşılayan ve öz kaynaklarımız olmayıp dışarıya bağımlı olduğumuz doğal gaz, linyit, kömür, fueloil vs. gibi fosil kaynakların (kullandığımız petrolün %92’si, doğalgazın ise %99’a yakını ithal edilmektedir) temini için ödenen paraların ekonomimiz üzerine etkisi çok ciddi boyutlardadır.

 2011 yılı ülkemiz toplam ithalatının % 22,5’ine karşılık gelen 54 milyar $ düzeyindeki enerji hammadde ithalatımız (Toplam İthalat: 240 milyar $), 77 milyar $ olarak (TÜİK verileri) gerçekleşen cari açığımızın yaklaşık %70’ini oluşturmaktadır, bu durum Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olma hedeflerimizin önündeki en büyük engeldir.

Dünyanın yarı kurak coğrafyasında bulunan ülkemiz için “su” hayati önem taşımaktadır. Türkiye olarak enerjiye 2020 yılına kadar yaklaşık 40.000 mw’lık bir yatırım yapmak, üretim maliyetlerini düşürmek ve enerji arzında dışa bağımlılığımızı azaltabilmek için toplam enerji üretimi içerisinde yerli enerji kaynaklarının payını artırmak ve maliyetleri düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi geliştirmek mecburiyetindeyiz. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde bugün için en avantajlı olan hidroelektrik santralleri bir an evvel gerçekleştirmemiz gerekmektedir. HES’ler Ülkemizde yanan her üç ampulden birine ışık vermektedir.

Bütün bu anlatılanlar, varlığında pek kıymeti bilinmeyen ama yokluğunun tam bir yıkım olduğu su için verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunun ve ülke bağımsızlığı için hayati öneme haiz olduğunun bir göstergesidir.

Bu alanda verilen mücadele ve inşa edilen tesisler genellikle yerleşim yerlerinin dışında olduğu için halkımız tarafından pek bilinmemekte, su aktığı, elektrik kesilmediği sürece aslında çok ta önemsenmemektedir. Enerji alanında verilen mücadeleyi ve bu mücadelenin Ülkemiz açısından ne kadar önem arz ettiğini gözler önüne sererek, bu konuda emek veren siz değerli Enerji Bir Sen Ailesi mensuplarına bir kez daha teşekkür etmek boynumuzun borcudur.

Yazarın Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018