Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
SU VE ENERJİ

Su hayattır. Bütün biyolojik hayatı ve insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. İnsan organizmasının önemli bir kısmı sudan meydana gelir. Hayatımızı idame ettirebilmemiz için en önemli besin kaynağımız olan su, dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında temel unsur olduğu gibi, vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılmasında da mühim bir vazifeyi yerine getirir.

Suya bu kadar muhtaç bir yaşam döngüsü içinde bulunmamıza rağmen Dünyadaki suların ancak %2,5’i tatlı sudur. Bunun da %70'i buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunur ve kullanılamaz durumdadır. Diğer taraftan nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmakta ve suyun stratejik önemi gün geçtikçe en üst seviyeye çıkmaktadır.

Dünyada kişi başına su tüketimi yılda ortalama 800 m3 civarındadır. Dünya nüfusunun yaklaşık % 20'sine karşılık gelen 1,4 milyar insan yeterli içme suyundan mahrum olup, 2,3 milyar kişi sağlıklı suya hasrettir.

Buna ek olarak, 2050 yılında su sıkıntısı çeken ülkelerin sayısı 54'e, bu şartlarda yaşamak zorunda kalan insanların sayısı 3,76 milyara yükselecektir. Bu durum 2050 de 9,4 milyar olması beklenen dünya nüfusunun % 40'ının su sıkıntısı çekeceği anlamına gelmektedir.

Suyun canlı yaşamı için bu kadar önemli olmasının yanı sıra ülkelerin ekonomilerine doğrudan etki ettiği de önemli bir gerçektir. Su aynı zamanda üretim ve enerji anlamına da gelir ki enerji, her ülke için kalkınma, refah, istikrar ve hayat kalitesi demektir. Ülkemizden örnek verecek olursak; elektrik ihtiyacımızın %75’ini karşılayan ve öz kaynaklarımız olmayıp dışarıya bağımlı olduğumuz doğal gaz, linyit, kömür, fueloil vs. gibi fosil kaynakların (kullandığımız petrolün %92’si, doğalgazın ise %99’a yakını ithal edilmektedir) temini için ödenen paraların ekonomimiz üzerine etkisi çok ciddi boyutlardadır.

 2011 yılı ülkemiz toplam ithalatının % 22,5’ine karşılık gelen 54 milyar $ düzeyindeki enerji hammadde ithalatımız (Toplam İthalat: 240 milyar $), 77 milyar $ olarak (TÜİK verileri) gerçekleşen cari açığımızın yaklaşık %70’ini oluşturmaktadır, bu durum Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olma hedeflerimizin önündeki en büyük engeldir.

Dünyanın yarı kurak coğrafyasında bulunan ülkemiz için “su” hayati önem taşımaktadır. Türkiye olarak enerjiye 2020 yılına kadar yaklaşık 40.000 mw’lık bir yatırım yapmak, üretim maliyetlerini düşürmek ve enerji arzında dışa bağımlılığımızı azaltabilmek için toplam enerji üretimi içerisinde yerli enerji kaynaklarının payını artırmak ve maliyetleri düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi geliştirmek mecburiyetindeyiz. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde bugün için en avantajlı olan hidroelektrik santralleri bir an evvel gerçekleştirmemiz gerekmektedir. HES’ler Ülkemizde yanan her üç ampulden birine ışık vermektedir.

Bütün bu anlatılanlar, varlığında pek kıymeti bilinmeyen ama yokluğunun tam bir yıkım olduğu su için verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunun ve ülke bağımsızlığı için hayati öneme haiz olduğunun bir göstergesidir.

Bu alanda verilen mücadele ve inşa edilen tesisler genellikle yerleşim yerlerinin dışında olduğu için halkımız tarafından pek bilinmemekte, su aktığı, elektrik kesilmediği sürece aslında çok ta önemsenmemektedir. Enerji alanında verilen mücadeleyi ve bu mücadelenin Ülkemiz açısından ne kadar önem arz ettiğini gözler önüne sererek, bu konuda emek veren siz değerli Enerji Bir Sen Ailesi mensuplarına bir kez daha teşekkür etmek boynumuzun borcudur.

Yazarın Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Enerji Bir-Sen Uşak İl Başkanımız Turgay Özbey’in Annesi vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
03 Ocak 2018

Genel Merkez Denetim Kurulu Üyemiz ve TEİAŞ 9. Bölge Müdür Yardımcısı Ali Yücel’in kız kardeşi vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde defnedilecektir.
01 Ocak 2018

EÜAŞ Gezende HES İşletme Müdürlüğünde İSG Uzmanı olarak görev yapan üyemiz Hayri Güneş'in erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Allah hayırlı ömürler nasip etsin. (Cep: 0 542 689 84 11)
28 Aralık 2017

TEİAŞ Petlas TM’de görev yapan Altan Gevrek’in babası vefat etmiştir. Cenazesi öğlen namazına mütakip Boztepe ilçesi Yenimahalle Camisinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Aralık 2017

MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde çalışan üyemiz Satılmış Çataltepe'nin babası vefat etmiştir. Cenazesi yarın (16 Aralık 2017 Cumartesi) öğle namazına müteakip Çankırı, Kurşunlu İlçesi Çavundur Köyünde toprağa verilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
15 Aralık 2017

Kırşehir Hirfanlı İşletme Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Muammer Akdeniz’in annesi vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz.
14 Aralık 2017

DSİ 5. Bölge Müdürlüğü Destek Hizmetleri Şube Müdürü Mustafa Burhan ÖRS'ün abisi vefat etmiştir. Cenazesi bugün İstanbul Ataşehir'de kılınacak öğlen namazını müteakip Karacaahmet Mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
05 Aralık 2017

Sivas DSİ 19.Bölge Müdürlüğünde görevli, Enerji Bir-Sen İl Başkanlarımızdan Müh. Nusret CEYHAN'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (28.11.2017) ikindi namazına müteakiben Sivas Merkez Ulu Camii’nden kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
28 Kasım 2017

Üyemiz Nusret Çeleğen'in babası vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0 541 481 20 00)
25 Kasım 2017

Ankara 4. Nolu Şe Başkanımız Gülen Üye'nin kayınvalidesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
19 Kasım 2017