Engelliler Komisyonu İl Temsilcileri Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi

Memur-Sen Engelliler Komisyonu İl Temsilcileri toplantısı, Ankara EBS Otel’de geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Atılması gereken adımlara, geliştirilmesi gereken haklara odaklanarak, engelli haklarını insan haklarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul ederek, engelli kardeşlerimizin sosyal hayata tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için hep birlikte yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.” dedi.

Memur-Sen Engelliler Komisyonu tarafından gerçekleştirilen il temsilcileri toplantısı, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Hacı Bayram Tonbul, AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Julide Sarıeroğlu, Engelli Memur-Sen Başkanı ve Enerji Bir-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Eşref Karaaslan, Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, Engelli Memur-Sen yönetim kurulu üyeleri ve il temsilcilerinin katılımı ile Ankara’da gerçekleştirildi.

Teşkilat çalışmaları ve engellilere ilişkin sendikal gündemin ele alındığı komisyon toplantısının kapanış oturumunda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, dünya nüfusunun 15’ini Türkiye nüfusunun ise %12,3’ünü engelli bireylerin oluşturduğunu ve Memur-Sen olarak bunun bilincinde olduklarının altını çizerek, “Bizde hiçbir komisyon formalite icabı kurulmaz, bilakis samimiyetimizin, inanmışlığımızın bir gereğidir. Bizler Memur-Sen olarak bu gerçeğin farkında ve şuurunda olarak hareket ettik. 2013 yılında Memur-Sen Engelliler Komisyonunu kurarak bilinci eyleme dönüştürdük. Çalışmalarımızı bir komisyona özgüleyerek daha verimli hale getirdik. Bizler fıtrat, merhamet ve adalet medeniyetiyiz. Bütün dezavantajlı gruplarda olduğu gibi engelliler karşısında da insani, tutarlı, adil bir yaklaşımı inanç değerlerimizden süzerek aldık” dedi.

Zaaflar Belirlenmeli ve Çözülmeli

Yalçın, “Diğerlerini bilmem ama bizde hiçbir komisyon iş olsun diye öylesine, formalite icabı kurulmaz, bilakis samimiyetimizin, inanmışlığımızın bir gereğidir” diyerek engelli bireylerin sorunlarını bildiklerini ve Memur-Sen olarak bu sorunların çözümü için elini taşın altına koymaktan hiçbir zaman çekinmediklerini vurguladı.

Konuşmasında Engellilerin bağımsız, sosyal bütünleşme, toplumsal yaşama katılım haklarını içeren 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanunun ve BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Yalçın, “Sorun yasalardan çok pratiklerdedir. Mesele, haklar konusunda eksikliklerin tamamlanması, uygulamalardaki sorunların da giderilmesidir. İlgili yönetmelikler etkin ve titizlikle uygulamalı, uygulamada ortaya çıkan sorun ve zaaflar belirlenerek çözülmelidir. Özellikle yasaları uygulamayarak ayrımcılığa neden olan kişi ve kurumlara karşı etkin tedbirler alınmalı, gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Memur-Sen Konfederasyonu olarak bizler bir yandan üretilen politikaların medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz şuurla telif edilmesi gerektiğini vurguluyoruz” diyen Genel Başkan Yalçın şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Atılması gereken adımlara, geliştirilmesi gereken haklara odaklanarak, engelli haklarını insan haklarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul ederek, engelli kardeşlerimizin sosyal hayata tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için hep birlikte yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.”

Sarıeroğlu: Engelli Kardeşlerimizin Kazanım Elde Etme Çabasını Takdir Ediyorum

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ise Memur-Sen’in ve komisyonlarının gerçekleştirdiği tüm çalışmaları yakından takip ettiğini ve takdir ettiği söyleyerek, “ Memur-Sen ailesi her zaman toplumsal hayata ilişkin konularda öncülük eden bir kuruluş. Memur-Sen sendikal hareket içerisinde öncülüğüyle ve diğerlerine göre değil değerlerine göre hareket ederek gönüllerde farklı bir yer edinmiş durumda. Bazen masanın farklı taraflarında yer alsak da toplumsal olaylara bakış açımız Memur-Sen ile aynı konumda bulunuyor. Sadece engelli bireyler üzerinde değil kadınların, gençlerin ve emeklilerin örgütlenmesi adına da ciddi ve sürdürülebilir çalışmalar gerçekleştirdiğini yakından takip ediyorum. Ayrıca 2013 yılından bugüne engelli kardeşlerimiz ile ilgili gerçekleştirilen çalışmaları da oldukça kıymetli buluyorum” diye konuştu.

Engelli bireylerin çalışma hayatının en önemli paydaşlarından biri olduğuna vurgu yapan Sarıeroğlu, “Geçmişten günümüze ülkemizde gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte engelli kardeşlerimizin gerek çalışma gerekse sendikal hayat içerisinde ‘Ben de varım’ dediği bir ortam var. İmkân verildiği zaman spordan, müziğe kadar birçok alanda başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin göğsümüzü kabarttığı bir ortam söz konusu. Bu bağlamda engelli bireylerin arkasında daha fazla durmak adına yeni ihtiyaç ve beklentileri dikkate alarak adımlar atılması konusunda da var gücümüzle çalışıyoruz. Kamu halihazırda çalışan 100 binin üzerinde engelli kardeşimiz bulunmakta. Bu sayıyı ortaya koyduğumuz politikalarla daha da artırmak için çaba sarf ediyoruz. Engelli kardeşlerimizin sendikal faaliyetler çerçevesinde çalışma hayatı, sosyal faaliyetler, sağlık ihtiyaçları gibi birçok alanda birlik olarak bir kazanım etme çabasını da takdir ediyorum” ifadelerini kullandı.

Karaaslan: Engellilerin Sesi Olmaya Devam Edeceğiz

İl Temsilcileri Toplantısı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Engelli Memur-Sen Başkanı ve Enerji Bir-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Eşref Karaaslan ise Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak üyelerin beklentilerini karşılamak amacıyla büyük çaba sarf ettiklerini dile getirerek, “Bizim gözümüzde engelli hakları sadece toplu sözleşme masasının konusu olmadığından, toplu sözleşme görüşmelerinden sonra da gerek siyasi iradeyle gerekse de konuyla ilgili kurumlar ve bu kurumların etkin bürokratları ile engelli hakları ve özellikle belli başlı konular üzerinde istişare ve çözüm uğraşlarımızı sürdürmekteyiz” diye konuştu.

Karaaslan, engelliler adına birçok hak ve kazanım elde ettiklerini ancak hala çözüm bekleyen sorunlarının da olduğunun altını çizerek, “Asgari ücretten vergi muafiyeti sağlanmasıyla yok olan engelli vergi indirimi avantajı, ÖTV muafiyeti ile araç alımlarında limitin yükseltilmesi, protez, ortez gibi tıbbi yardımcı cihazlarda SGK katkı payının arttırılması veya tamamen kamu eliyle karşılanması, Öğretmenlik Meslek Kanunundaki eksiklikler, 2 yılda bir derece ve yeşil pasaport gibi engelli kamu çalışanlarının özlük haklarının daha da iyileştirilmesi gibi hususlarda ihtiyacı giderecek çözümler beklenmektedir. İmtiyaz değil adalet istediğimizin herkesçe anlaşılmasını istiyoruz” dedi.

Benzer İçerikler

Engelleri Kaldırmak Mümkün
Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı ve Enerji Bir-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Eşref Karaasla...