Enerji Bir-Sen'den Hizmet Kolunda Önemli Kazanımlar

23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:00:00

Mutabakat metni Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolu çalışanları adına Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul ile Kamu İşveren Heyeti adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından imza altına alındı. İmza törenine Enerji Bir-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Karaçor, Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Erkan Karahan, Mustafa Daşdan, Türker İpek ve ÇSGB Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem katıldı.

Enerji Bir-Sen yaklaşık 1 ay süren müzakere sürecinin sonunda Kamu İşveren Heyetiyle varılan mutabakat neticesinde Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolu çalışanları adına hizmet kolunda 30 önemli kazanıma imza attı.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Kamu İşveren Heyeti arasında imzalanan sözleşmede ise mutabakata varılan genel hükümlerde kamu görevlilerinin tamamı adına önemli kazanıma imza atıldı.

6. Dönem Toplu Sözleşme; hizmet kolu çalışanlarımız özelinde, kamu görevlilerimizin tamamına hayırlı olsun.

 

ENERJİ, SANAYİ VE MADENCİLİK HİZMET KOLU

6. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME KAZANIMLARIMIZ

 

Koruyucu Giyim Malzemesi

MADDE 1- Hizmet kolumuz kapsamında görev yapan personele verilen koruyucu giyim malzemesi kazanımımızın 2022-2023 yılları için devamını sağladık.

 

Ücretsiz Okul Servisi

MADDE 2- Hizmet kolumuzda çalışan personelin çocuklarına sunulan ücretsiz okul servisi kazanımının devamını sağladık.

 

Ücretsiz Sosyal Servis

MADDE 3- Hizmet kolumuz kapsamında çalışan personellere ve ailelerine sunulan ücretsiz sosyal servis kazanımımızın devamını sağladık.

 

MTA Kamplarında ve Araştırma Gemilerinde Görev Yapan Personele Yemek Yardımı

MADDE 4- MTA kamplarında ve araştırma gemilerinde görev yapan personele ücretsiz yemek yardımı kazanımımızın devamını sağladık.

 

TEİAŞ Yük Tevzi Müdürlüklerinde Çalışan Teknik Personele İlave Ücret Verilmesi

MADDE 5- TEİAŞ yük tevzinde vardiya görevi yapan teknik personelin ek ödeme oranlarının 25 puana çıkarılmasını sağlayarak, aylık 448TL kazanım elde ettik.

 

Vardiya Servisi

MADDE 6- Hizmet kolu kapsamındaki kurumlarda normal mesai saatlerinin dışında vardiyalı olarak çalışan personelin gidiş-geliş ücretlerinin ödenmesine yönelik kazanımın devamını sağladık.

 

ÇAYKUR Kampanya Primi

MADDE 7- ÇAYKUR’da kampanya döneminde görev alan personele 5 ay boyunca 125TL’den toplam 625 TL kampanya primi kazandırdık.

 

TKİ ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlükleri Personeline Servis Hizmeti

MADDE 8- TKİ Çan İşletmelerinde, ETİ Maden Bigadiç, Kırka, Emet ve Bandırma işletmelerinde görev yapan personele sağlanan ücretsiz servis hizmeti kazanımımızın devamını sağladık.

 

TEİAŞ Canlı Hat Bakımı Kapsamında Uçuşlara Katılanlara İlave Ücret Verilmesi

MADDE 9- TEİAŞ canlı hava hat bakım ve kontrollerine katılan teknik personele fiilen uçuşa katıldıkları her gün için aldıkları (900) gösterge rakamı kazanımımızın devamını sağlayarak (6 uçuş için) 1019TL kazanım elde ettik.

 

TEİAŞ Canlı Bakım Birimlerinde Çalışanlara İlave Ücret Verilmesi

MADDE 10- TEİAŞ canlı bakım işletme birimlerinde çalışan teknik personele her ay için ilave 10 puan ilave ek ödenme kazanımımızın devamını sağlayarak aylık 179TL kazanım elde ettik.

 

Yüksek Gerilim İlave Ödemesi 

MADDE 11- TEİAŞ, EÜAŞ, TEDAŞ’a ait enerji üretim yerlerinde, özel şalt ve trafo merkezleri veya açık/kapalı şalt merkezlerinde, enerji nakil hatlarının tesisi, bakımı veya kontrolü hizmetlerinde; fiilen çalışan personele her gün için 30 TL ilave ücret ödenmesini sağlayarak aylık 660TL kazanım elde ettik.

 

DSİ Projelerinde Görev Yapan Personele Fazla Çalışma Ücreti 

MADDE 12- DSİ projelerinde görev alan personele; Ilısu için aylık 70 saate kadar 4 kat, Silvan Çoruh, 26. Bölge için aylık 50 saate kadar 4 kat, 4. 5. 7. 8. 9. 10. 12. 15. 17. 18. 19. 20. 22. 23. ve 24. Bölgeler için aylık 50 saate kadar 4 kat tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesini sağlayarak 240TL ile 672TL arasında kazanım elde ettik.

 

Bazı EÜAŞ Personeline Ek Ödeme 

MADDE 13- EÜAŞ’a ait Karakaya, Ermenek, Gezende, Batman, Alpaslan, Deriner, Muratlı, Sarıyar, Demirköprü, Karkamış, Kılıçkaya ve Gökçekaya hidroelektrik santralleri ile Afşin-Elbistan A ve B termik santrallerinde, Afşin-Elbistan linyit işletmelerinde görev yapan personele ödenmesini sağladığımız 10 puan ilave ek ödeme kazanımımıza; Doğu Karadeniz ve Yöresi, Hirfanlı ve Yöresi, Ilısu, Obruk, Berke, 18 Mart Çan Termik, Çayırhan Termik, Çayırhan Linyit işletme müdürlüğünü dahil ettirerek kapsamını genişlettik ve aylık 179TL kazanım  elde ettik.

 

Madencilik ve Petrol Faaliyetlerinin İncelenmesi ve Denetlenmesinde Gündelik

Madde 14- Madencilik ve petrol faaliyetlerinin incelenmesi ve denetlenmesinde gündelik harcırah miktarının hizmet kolumuzdaki kurumları kapsayacak şekilde 2 kat olarak ödenmesinin devamını sağladık.

  

TÜRKŞEKER Kampanya Primi

Madde 15- TÜRKŞEKER’de kampanya döneminde görev alan personele 5 ay boyunca 125TL’den toplam 625 TL kampanya primi kazandırdık.

 

Lojmandan Faydalanma

Madde 16- EÜAŞ, ETİMADEN ve TÜRKŞEKER’de çalışan personellerin misafirhane niteliğinde olmayan yatakhanelerden ücretsiz faydalanması kazanımımızın devamını sağladık.

 

Ölçü ve Ayar Memurlarının İş Riski Zammı

Madde 17- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı taşra teşkilatında ölçü ve ayar memuru kadrosundaki personele kazandırdığımız iş riski zammının 800 puana yükseltilmesini sağladık.

 

Eti Maden Personeline İlave Ödeme

Madde 18- Eti Maden’e ait Bandırma İşletmesinde çalışan personele 20 puan (aylık 359TL), Kırka Emet, Bigadiç ve Beylikova İşletmelerinde çalışan personele 30 puan (aylık 538TL) kazanım elde ettik.

 

TKİ Personeline İlave Ödeme

Madde 19- Türkiye Kömür İşletmeleri’nde taşrada çalışan personele aylık 60TL, yer altında çalışan personele aylık 70TL kazanım elde ettik.

 

TTK Personeline İlave Ödeme

Madde 20- Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan personele aylık 60TL, yer altında çalışan personele aylık 70TL kazanım elde ettik.

 

DSİ Personeline Fazla Çalışma Ücreti

Madde 21- DSİ Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında tabii afetlerde görev yapan personele yıllık 1200TL kazanım elde ettik.

 

Fazla Çalışma Ücreti

Madde 22- ANT, EÜAŞ, TEİAŞ ve TEDAŞ’ta dini ve resmi bayram günlerinde çalışan personele fiilen çalıştıkları her gün için 6 saate kadar 2 katı fazla çalışma ücreti ödenmesini sağlayarak günlük 29TL kazanım elde ettik.

 

Araç Kullananlara İlave Ücret

Madde 23- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TEİAŞ ve MAPEG’de görevinin yanı sıra araç kullanan personeline her ay ilave ödeme yapılmasını sağlayarak aylık 125 TL kazanım elde ettik.

 

TSE Personeline İlave Ödeme

Madde 24- TSE personeline, işlem bazında her ay 250’ye kadar ilave ücret ödenmesini sağlayarak, Toplu Sözleşme kapsamına ilk kez dahil olan Enstitü personeli için önemli bir kazanım elde ettik.

 

Ek Ödeme

Madde 25- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında denetim görevine giden teknik personelin ek ödeme oranlarına 10 puan ilave edilmesini sağlayarak aylık 179TL kazanım elde ettik.

 

KOSGEB İlave Ödeme

Madde 26- KOSGEB taşra teşkilatında çalışan personele ilave 150TL ödeme yapılmasını sağlayarak kazanım elde ettik.

 

MTA Personeline İlave Ödeme

Madde 27- MTA taşra teşkilatında çalışan personele ilave 10 puan ödeme yapılmasını sağlayarak aylık 179TL kazanım elde ettik.

 

Akaryakıt İkmal ve NATO POL Çalışanlarına İlave Ödeme 

Madde 28- ANT taşra teşkilatında çalışan personele ilave 10 puan ödeme yapılmasını sağlayarak aylık 179TL kazanım elde ettik.

 

TENMAK Personeline İlave Ödeme

Madde 29- TENMAK taşra teşkilatında çalışan personele her ay ilave ödeme yapılmasını sağlayarak aylık 60TL kazanım elde ettik.

 

Hizmet Tahsisli Konutlar

Madde 30- TKİ Çan ve Tunçbilek, TÜRKŞEKER Van Erciş, Elazığ ve Çarşamba, Eti Maden Kırka’da bulunan kamu konutların hizmet tahsisli konut kapsamına alınmasını ve kira bedeli alınmamasını sağladık.

 

 

Benzer İçerikler

Enerji Bir-Sen’in Teklifleri Toplu Sözleşme Masasında Müzakere Edildi
6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında, Enerji Bir-Sen’in Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizme...
Hükümet Toplu Sözleşmede İlk Teklifini Sundu
Milyonlarca kamu görevlisi ve memur emeklisini ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşmede hükümet kamu g...
Memur-Sen, Sözleşmelilerin Sorun ve Beklentileri Araştırması Raporunu Kamuoyuyla Paylaştı
Memur-Sen tarafından sözleşmeli memurların durumunu ele alan “Sözleşmeli Kamu Görevlilerinin Sorun v...
Genel Başkan Tonbul Batman’da Temaslarda Bulundu
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul Batman’da hizmet koluna bağlı kurumları ziyaret eder...
Açlık Sınırı 2 Bin 851 Lira Oldu
Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’dek...
Hizmet Kolu Taleplerimiz Komisyon Toplantısında Görüşüldü
Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmet Kolunda Yetkili Sendika olan Enerji Bir-Sen’in 6. Dönem Toplu Sö...
Tonbul, 6. Dönem Toplu Sözleşmenin İlk Oturumunda Konuştu
Memur-Sen Heyeti Temsilcisi Hacı Bayram Tonbul, 6. Dönem Toplu Sözleşmenin ilk oturumunda Memur-Sen’...
Teklif İçin 12 Ağustos’u Beklememize Gerek Yok
6. Dönem Toplu Sözleşme’nin ilk oturumunun ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gerçekleştir...
6. Dönem Toplu Sözleşme’de İlk Toplantı Gerçekleştirildi
4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisini doğrudan ilgilendiren ve milli ge...
Türkiyemizin Ciğerleri Yanıyor, Yüreği Kanıyor
İlk önce ormanlarımızda yangınlar yükseldi, yüreğimiz tutuştu; Manavgat ve Antalya başta olmak üzere...
Hizmet Kolu Kurumlarında Görevli Bürokratlarla İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi
Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolundaki kurumlarda görevli bürokratların katıldığı Enerji Bir-...
Tonbul: Kamunun Kanayan Yarası Sözleşmeli İstihdam Sorunu Çözüme Kavuşturulmalı
TV5 kanalında ‘Haber Merkezi’ canlı yayın programında, 2 Ağustos itibariyle başlayacak olan 6. Dönem...
Tonbul: Kamu İşvereninden Hakkaniyetli Teklifler Bekliyoruz
6. Dönem Toplu Sözleşme süreci öncesi Halk TV’de ‘Haber Masası’ programında canlı yayın konuğu olara...
Enerji Bir-Sen, Toplu Sözleşme Tekliflerini Çalışma Bakanlığına Teslim Etti
Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmet Kolunun "Yetkili Sendika"sı Enerji Bir-Sen, 2022-2023 yıllarını ...
Memur-Sen’in Toplu Sözleşme Teklifleri Çalışma Bakanlığına İletildi
Memur-Sen heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na giderek 6. Dönem Toplu Sözleşme ye ilişkin...
Memur-Sen 6. Dönem Toplu Sözleşme Tekliflerini Açıkladı
Kamu görevlilerin iki yıllık dönemde mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarını, anayasal ...
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
İslam âleminin iki bayramından biri olan Kurban Bayramı’nı idrak ediyoruz.
15 Temmuz Özgürlük ve Bağımsızlık Bildirisidir
15 Temmuz “işgal” girişiminin üzerinden tam beş yıl geçti. O gecenin adil şahitleri olarak bugünden ...
Tonbul: En Düşük Devlet Memuru Maaşı 5 Bin TL’nin Altında Olmamalı
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul 6. Dönem Toplu ...