Mehmet Akif İnan Ödülleri Sahiplerini Buldu

06 Ocak 2024 Cumartesi 23:15:00

Yedi güzel adamın aksiyoneri, Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hatırasını canlı tutmak, fikri ve manevi mirası yaşatmak amacıyla Mehmet Akif İnan Vakfı tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende altı ayrı kategoride verilen ödüller takdim edildi.
Törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra; Mehmet Akif İnan Vakfı Başkanı Hıdır Yıldırım, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Memur-Sen Onursal Genel Başkanı Fatih Uğurlu ve kültür, sanat ve siyaset dünyasından pek çok sima ile çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Mehmet Akif İnan’ın ortaya koyduğu fikir ve eylemlerle nesillere örnek teşkil ettiğini belirterek, “Şair, eğitimci, sendikacı ve aksiyoner bir mütefekkir kimliğiyle kendisine her zaman saygı duyduğumuz; değerli başkanımız, hocamız Akif İnan’ı vefatının sene-i devriyesinde rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyorum. Vefa duygusunun anlamlı bir örneği olan bu etkinliğin, ‘Bütün giysileri yırtsak yeridir, yeter bize vefa elbiseleri’ diyen merhum Akif İnan’ın hatırasını, haklı davasını ve fikri mücadelesini hem yaşatma hem de gelecek nesillere aktarma noktasında etkin bir role sahip olduğuna inanıyorum. Merhum şairimizin vefatının üzerinden geçen zamana rağmen fikirlerinin, söylemlerinin ve eylemlerinin güçlü bir şekilde yaşatılıyor olması, bu rolün en açık göstergelerinden birisidir” diye konuştu.
“Mehmet Akif İnan, edebiyatımızda yeri doldurulamaz bir değerdir”
Mehmet Akif İnan’ın manevi coğrafyamızın incisi Kudüs’ün hüznünü dizelerine aktardığının altını çizen Işıkhan, Merhum şairimizin düşünde gördüğü gibi, bugün Mescidi Aksa bir çocuk gibi ve ağlıyor… Tıpkı acımasızca zulmedilen Gazze’nin çocukları gibi… Akif İnan ve onun gibi nice mütefekkirin gönlünden süzülen dizeler, bugün hala sesimiz oluyor. Filistin'de masumlar zulme maruz kalırken gönül coğrafyamızın incisi Kudüs'ün hüznü hepimizi kahrediyor. Daha adil bir dünyanın imkânına inanan bizler için Mehmet Akif İnan ve bu davanın çilesini çekmiş her bir isim, kadim kültürümüzde, kuşatıcı medeniyetimizde ve onun taşıyıcısı olan edebiyatımızda yeri doldurulamaz değerlerdir” dedi.

Işıkhan: Fikir adamlarımızın mücadelesi olmasaydı bugün bu noktada olamazdık
Konuşmasında, 20 yılı aşkın bir süredir bir taraftan maddi kalkınma hamleleri diğer taraftan ise sahip olduğumuz manevi ve kültürel değerleri muhafaza etmenin gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Işıkhan, “Kültüre, edebiyata, sanata sahip çıkmadıkça, gerçek anlamda değerlerimize, geleceğimize, iddialarımıza sahip çıkamayacağımıza inanarak, her fırsatta mütefekkirlerimizin, şair ve yazarlarımızın hatıralarını yaşatmanın mücadelesini verdik. Elbette; Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Akif İnan, Rasim Özdenören gibi fikir adamlarımızın mücadelesi olmasaydı, bugün düşünce, kültür ve siyaset alanında elbette bu noktada olamazdık. Onların kültür dünyamıza ektikleri tohumların, verdikleri mücadelenin meyvelerini bugün topluyoruz. Tabii bu konuda çok daha güçlü adımlar atmaya ihtiyacımızın olduğu da ayrı bir gerçektir. Çünkü biz biliyoruz ki, Türkiye olarak sadece Türkiye’den ibaret değiliz” şeklinde konuştu.

Sendikaların toplumumuzu ayakta tutan en önemli sosyal yapılardan olduğunu hatırlatan Işıkhan, “Bu programda olduğu gibi, merhum şairimizin duruşuna, çabasına, hassasiyetine ve davasına yakışır nitelikteki her işin, sadece Vakfın değil, ülkemizin ve milletimizin de göğsünü kabartacağına inanıyorum. Merhum Akif İnan’ın şiirleri ve fikirleri ne kadar güçlüyse temelini attığı Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen de o kadar güçlüdür” ifadelerini kullandı.

“Ortaya konulan başarıları takdir etmek yeni başarıları teşvik edecektir”
Ödül töreninde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan’ın Mescid-i Aksa şiirini okuyarak başladığı konuşmasında, “Akif İnan’ın, okuduğum dizeleri yazdığı 1979’da Mescid-i Aksa mazlum, mahzun ve mahkûmdu. Aradan geçen 45 yıla rağmen Filistin’in de Aksa’nın da mazlumluğu devam ediyor. Bu tabloyu değiştirmenin yolu medeniyet değerlerimizden süzülmüş bilgi, bilim ve bilgeliği hayatın her alanında üretmektir. İyiye, güzele dair ortaya konulan her başarıyı takdir etmek yeni başarıları teşvik edecek, destekleyecektir. Çünkü bizim medeniyetimiz der ki; marifet iltifata tabidir” dedi.

Yalçın: Memur-Sen, Mehmet Akif İnan’ın en kıymetli mirasıdır
Bu yıl beşincisi düzenlenen Mehmet Akif İnan Ödülleriyle Mehmet Akif İnan’a vefa borcunu ödediklerinin ve ülkemize katma değerde bulunan değerlere sahip çıktıklarının altını çizen Yalçın, “Bu ülke için durmadan dinlenmeden kamu hizmeti üreten kamu görevlileri olarak emeğin ve değerin ne demek olduğunu iyi biliyoruz. Bu ülke, bu millet ve insanlık için taş üstüne taş koyan, ter akıtan, üreten herkes bizim için önemlidir, değerlidir. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Memur-Sen, bugün adına ödül töreni düzenlediğimiz, fikir, edebiyat, eğitim ve emek dünyasına büyük katkılarda bulunan Akif İnan ağabeyimizin bize bıraktığı en kıymetli mirastır. Bugün dünyanın neresinde bir mazlum varsa oraya koşan, nerede bir zulüm varsa karşı duran, nerede bir yetim varsa yanında olan bir Memur-Sen varsa, bu şüphesiz Akif İnan ağabeyimiz ve yol arkadaşları sayesindedir” ifadelerini kullandı.
Konuşmasında Memur-Sen’i, Mehmet Akif İnan’ın kurucu fikirleriyle ekip büyüttüğü, gölgesinde milyonların gölgelendiği koca bir çınar olarak niteleyen Yalçın, “Bugün, kamu görevlileri için 1007 kazanım üretilmişse bu da Akif İnan’ın attığı temeller üzerinde yükselen çalışmalarladır. 6 Şubat depremlerinde 270 kişilik Arama Kurtarma ekibimizle enkazın dibine girip canları kurtardıysak, Bir milyon üyemizle deprem bölgesinin yaralarını sarmak için seferber olduysak, vesayetçilere, darbecilere, başörtüsünü turnikelere sıkıştıranlara karşı tarihi bir duruş ortaya koyduysak işte bunların hepsinin arkasında Akif İnan’ın açtığı yol, ortaya koyduğu fikirler, ve onun bize rehberlik eden soylu duruşu var” diye konuştu.

“Hayırlı bir gelenek oluşturduk”
Mehmet Akif İnan’ın adının yaşatıldığına dikkat çeken Yalçın, “Merhum Mehmet Akif İnan’ın adını; Ankara’da vakfımızda, İdlip’te okul, cami ve 400 briket evin olduğu mahallede, Türkiye’de 7 bölgede açtığımız 7 Güzel Adam Kütüphanelerinde bir onur nişanesi olarak taşıyor, bu kurumlarımızda yaşatıyoruz. Bu yıl 5’inci kez sahiplerini bulacak ödüllerle hayırlı bir gelenek oluşturduğumuza inanıyor, ödülleri seçmek için yoğun mesai harcayan kıymetli jüri üyelerimize teşekkür ediyorum. Akif İnan’ın fikirleriyle bizlere aşıladığı ‘millete borçlu gibi çalışmak’ inancıyla çalışmalarımızın gün geçtikçe daha da güçleneceğine olan inancımı yineliyor, bu programın yapılmasında emeği geçen, ter akıtan, emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Yıldırım: Mehmet Akif İnan’ın adı tüm Türkiye’de yaşatılıyor
Programda konuşan Mehmet Akif İnan Vakfı Başkanı Hıdır Yıldırım, “Vakfımızın adını taşıdığı, sendikamızın ve konfederasyonumuzun kurucusu Mehmet Akif İnan, Mehmet Akif Ersoy’a rahmet okunan bir aile ocağında dünyaya gelmiştir ve Mehmet Akif İnan’a Mehmet Akif Ersoy’un adı verilmiştir. Mehmet Akif İnan ‘Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir’ diyen şairin milletin gönlünde bu denli yer tutmasına vesile olan sırrın farkındadır. O milletin değerleriyle donanmış, milletin dertleriyle dertlenmiş, kalbi millet sevgisiyle dolu ve heyecanı milli hisler olan hiç kimsenin nisyana terk edilmeyeceğini bilir. Bu yüzden ‘Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, Destanlar yayılır mezarımızdan!’ der.
Bugün Mehmet Akif İnan’ın ardında bıraktığı ve sadaka-i cariye olarak hizmetler üreten sendikasıyla, öğrencileriyle, eserleriyle, fikirleriyle gerçek hayatının fani hayatından daha bereketli, daha tesirli ve ahiret azığı bakımından daha verimli olduğunu hepimiz görüyoruz. Bütün kazancını biriktirmiş olsaydı bir okul yaptıracak bir parayı ardında bırakamazdı ancak bugün Türkiye genelinde 50’ye yakın okulda Mehmet Akif İnan’ın adı yaşıyor” dedi.

Mehmet Akif İnan Ödül Törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da telgraf gönderdi.

Erdoğan’ın ödül töreninde okunan mesajında: “5’inci Mehmet Akif İnan Ödüllerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ödül almaya hak kazanan kültür-sanat erbabımızın her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Rahmetli Akif İnan’ın emaneti olan Memur-Sen’in, ilkeli sendikacılık anlayışının bir gereği olarak tüm dünyada hakkın, adaletin, merhametin, özgürlüklerin savunuculuğunu yapmasını takdirle karşılıyorum. Gazzeli kardeşlerimize yönelik İsrail tarafından yürütülen katliamlara ülkemizde en güçlü tepkiyi veren sivil toplum kuruluşlarımızın başında Memur-Sen gelmektedir” ifadelerine yer verildi.
Protokol konuşmalarının ardından 6 kategorideki ödüller sahipleriyle buluştu.

Çalışma Hayatı ve Emek Ödülü, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 depremlerinde üstün yararlılık gösteren Maden İşçilerine takdim edilirken, Jüri Özel Ödülü’nün sahibi ise Siyonist İsrail tarafından soykırıma maruz bırakılan Filistinli Çocuklar oldu.

Kültür Sanat ve Edebiyat Ödülü, Hikâyeci ve Yedi İklim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Haydar Haksal’a verilirken, Üstün Hizmete Vefa Ödülü Akademisyen ve Siyasetçi Prof. Dr. Sami Güçlü’ye verildi.

Uluslararası Değer Ödülünün Sahibi İngiliz Karikatürist ve Sanatçı Steven William Maclean Bell olurken, Başarı ve Teşvik Ödülü’ne Müzisyen ve Yazar Sedat Anar layık görüldü.

Benzer İçerikler

Enerji Bir-Sen Olağanüstü Genel Kurulu Gerçekleştirildi
“Birlik ve Beraberlik” mesajlarının verildiği Enerji Bir-Sen Olağanüstü Genel Kurulu Ankara’da gerçe...
Enerji Bir-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Ankara’da Yapıldı
Enerji Bir-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurlu Toplantısı Türkiye'nin dört bir yanından gelen teşkilat...
Enerji Bir-Sen 19. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi
Sendikamızın 19. Başkanlar Kurulu 25-26-27 Şubat 2023 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam’da toplanmış,...
Teknik Hizmetler Sınıfının Mali Sosyal ve Özlük Hakları Çalıştayı gerçekleştirildi
Genel Başkan Tonbul, panel ve çalıştay aşamalarında yer aldı.
Mühendislik Meslek Kanunu ve Teknik Hizmetler Sınıfının Sorunları Panel ve Çalıştayı Gerçekleştirildi
Mühendislerin ve Teknik Hizmetler Sınıfının mali, sosyal ve özlük haklarının görüşüldüğü Mühendislik...
Memur-Sen 8. Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi
Memur-Sen 8. Türkiye Buluşması büyük coşku ve heyecanla gerçekleştirildi. Programda konuşan Genel Ba...
Uluslararası Emek Konfederasyonu (ILC) 1. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen’in bileşeni olduğu ve 25 ülkeden 33 konfederasyonu bünyesinde barındırarak 30 milyonu aşkı...
Ayniyat Saymanlarının 3600 Ek Göstergeden ve İlave Tazminattan Faydalandırılmasına İlişkin Talebimizi İlettik
Memur-Sen; “Ayniyat Saymanı” ünvanlı personelin 3600 Ek Gösterge ve 7. Dönem Kamu Görevlileri Hakem ...
Tonbul, EYAD Akademi’nin Düzenlediği Kamu Sendikacılığı ve Kazanımları Programı’nda Konuştu
Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD)’nin düzenlediği Kamu Sendikacılığı ve Kazanımları konulu progra...
Memur-Sen Heyeti, Bakan Işıkhan ile Görüştü “1. Dereceye 3600 Ek Gösterge Çalışmaları Başlamalı”
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkan...
Yasımız Dün Gibi Taze: “6 Şubat Depremleri”
Tam bir yıl önce 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen 7,8 ve...
Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Memur-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirildi....
Genel Başkan Tonbul, Bakan Yardımcısı Tancan’la Görüştü
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Daştan’la birlikte E...
Filistin İçin Dayanışma Emek Örgütleri Uluslararası Konferansı Gerçekleştirildi “Filistin İçin Sessiz Kalmamalıyız”
'Filistin İçin Dayanışma Emek Örgütleri Uluslararası Konferansı’ Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekl...
4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Çalıştayı Tamamlandı
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın katılımıyla düzenlenen ve 17-19 Ocak 2024 tarihleri arasında A...
AYM’nin “%2” İptal Kararı 4688’de Köklü Değişikliği Zorunlu Kılmaktadır
TBMM’de “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değiş...
Hakem Kurulu Kararları Eksiksiz Uygulanmalı, Kamu Görevlileri Mağdur Edilmemelidir
Memur-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Kamu Görevlileri Hakem Heyeti karıyla hükümleri b...
Konut KDV Kesintisi
ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü çalışanlarından geçmişe dönük haksız yere alınan lojman kira K...
Enerji Bir-Sen Kadınlar Komisyonu, Teşkilat Buluşmasında Bir Araya Geldi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonunun hazırladığı 2. Büyük Türkiye Buluşması’nın ardından Enerji Bir-Sen, ...
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu 2. Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu 2. Türkiye Buluşması büyük coşkuyla gerçekleştirildi. Aile ve Sosyal Hi...